GenelTürk Kadınlar Konseyi Derneği Burdur’da faaliyetlerine başladı

4 sene ago

1959 yılında Ankara’da kurulan ve Bakanlar Kurulu kararıyla TÜRK adını kullanma ve kamu yararına çalışan dernek statüsünü kazanan Türk Kadın Konseyi Derneği Burdur Şubesi Mayıs ayında resmiyet kazanarak faaliyet ve üye kayıtlarına başladı.

Kurucu üyeleri olan Gülcan Elduran, Ülkü Özdemir ve Tülay Ersoy derneğin resmiyet kazanmasının ardından 20 Haziran Pazartesi günü İstasyon Çay bahçesinde ilk toplantılarını Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in eşi Hülya Ercengiz olmak üzere kendilerine katılan yeni üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiler.

Avrupada 169, Türkiye’de 41 il’de şubesi bulunan geniş yelpazesi olan Dernek hakkında bilgi veren Kurucu Başkan Gülcan Elduran; “Türk Kadın Konseyi Derneği Genel Merkezi Ankara’da olan uluslar arası bir dernek. Genel Başkanımız Işılay Saygın. Amacımız Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamak kadında, anne, eş, yurttaş ve kişi olmak bakımından bilinç ve sorumluluk duygularını uyandırıp geliştirmek. Ayrıca insan hakları ve kadın- erkek eşitliği ile kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi konularında ülke genelinde yürütülen çalışmalara katılarak desteklemektir. Biz de Burdur’da bu konularda çalışmalar yapacağız, eğitimler düzenleyeceğiz. Derneğimizin en büyük özelliği de uluslararası olması. 169 ülkede şubesi var. Türkiye’de de 41 il’de şubesi mevcut. Kurum aşamasını yeni yapmış bir derneğiz. Bu ilk toplantımız. Bundan sonra sık sık toplantılar yaparak çalışmalarımıza başlayacağız” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive