ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’de “Türk Dünyası’nın yeni meseleleri ve çözüm yolları” konuşuldu

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Türk Dünyası’na yönelik, gönül coğrafyamıza dönük kültür etkinlikleri devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Tarih, Bilim Ekonomi Topluluğu’nca düzenlenen “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” isimli konferans MAKÜ Avşar Han Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu akademik danışmanlarından Arş. Gör. Onur Yayla’nın açılış konuşması ile başlayan programa; Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, topluluk akademik danışmanları Öğr. Gör. Uğur Tozkoparan ve Arş. Gör. Onur Yayla, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Felsefe Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Faik Elekberli yaptığı konuşmada “Türk Dünyasının Yeni Meseleleri ve Çözüm Yolları” konusuyla ilgili olarak Milli Kimlik, Dini Kimlik ve İnsani Kimliğin yeni dönemde öneminden, bu üç meselede yalnız öze dönüşe kapılıp kalmamak gerektiğinden, Türklüğü, İslamlığı ve İnsanlığı ileriye taşımanın yollarından bahsetti. Elekberli; bu anlamda Türklüğün, Batı düşüncesindeki Milliyetçilik kavramı ile örtüşmediğini aslında adaletliliği, yüceliği, insanlığı ifade ettiğini yeni nesillere ulaştırmayı Türk milletlerinin bir amacı olduğunu dile getirerek, aynı zamanda İslam Dinine yeniden bakışın zaruriliğini ve ancak bunun da Batı düşüncesinde dini algı ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Elekberli; insanlık üzerinden dünya’ya hükmeden Batı medeniyeti kültürünün mahiyetini anlayıp insanlık felsefesinin bu üç mesele çerçevesinde yeniden masaya yatırılması gerektiğini söyledi.

Faik Elekberli konuşmasının devamında; “Hali hazırda Türklük mefkuresi Rusya, Çin, Batı Ülkeleri, İsrail ve İran gibi devletlerin kendi menfaatleri çerçevesinde bir araç olarak kullanılmasına ve bu kullanımın esasen biz Türk Milletlerinin öz Türklüğe dönüşe ve onu ilerletme ve geliştirme yoluna büyük zararı olmuştur. Çok yakın zaman içerisinde dünya yeniden şekillenecek. Bu yeni dünya düzeninde Türk Milletleri kendi sözünü söylemesi için bu üç meselenin yeni bir ülkü olarak nitelendirilip bunu yeni nesillere aktarabildiğimizde Kızılelma ülküsü gerçekliğe ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi. Mustafa Kılınç kapanış konuşmasında Doç. Dr. Faik Elekberli’nin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine ve öğrencilerine sunduğu bu katkıdan ötürü teşekkür ederek MAKÜ anmalığı takdim etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive