Türk Büro-Sen Burdur Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Türk Büro-Sen Burdur Şube Başkanlığına Mehmet Özçelik seçildi.

Türk Büro-Sen Burdur Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Burdur Öğretmenevi’nde yapılan genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Türk Büro-Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Özçelik, açılış konuşması yaptı. Özçelik konuşmasında; “Sendikamız ‘bizim ilkemiz önce ülkemiz’ ‘Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız’ diyerek tam 30 yıl önce yola çıkarak Türk memurunun hakkını hukukunu arama, koruma ve kollama görevini üstlenmiştir. Türk Büro Sen bu mücadeleyi kurulduğu günden bugüne kutsal bir mücadele olarak benimseyerek doğru, dürüst ve samimi olarak yapmış ve yapmaya da devam edecektir. Sendikamız ve mensupları, bu mücadelede, her türlü baskıya, tehdide, sürgüne göğüs germiş, kendisine sunulan teklifleri elinin tersi ile iterek, lekelenmeden tertemiz bugünlere ulaşmıştır.” dedi.

“Ehil olmayan ellerdeki yetkiyi tekrar alacağız”

Türk Büro-Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Özçelik, “Sendikamız mücadelesinde milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutmuş, bayrak, vatan, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünü sendikal mücadelesinin merkezine alarak yeri geldiğinde yasal her türlü mücadeleyi yaparak bu değerlerine de sahip çıkmış ve çıkmaya devam edecektir. Sendikal hakların 2001 yılında yasal zemine oturtulmasının ardından sendikamız hizmet kolunda yetkili sendika olarak on toplu görüşmelerde, bir yıl toplu sözleşme masasında, ayrıca katıldığı kurum idari kurulu toplantılarında üyelerini en iyi şekilde temsil ederek önemli kazanımlar elde etmiş, malum sendikaların çalışanların huzuruna çıktığında söyleyecek iki kelimeleri bulunmazken sendikamız kazanımlarını kitapçıklar haline getirerek dağıtmıştır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu attıkça yürekler onu top söndüremez” dizelerinde belirttiği gibi önce tek yürek olacağız, yılmadan, korkmadan önümüze konulan her engeli aşarak mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadeleyi yalnızca bugün burada yapılacak seçim sonucu sizlerin oylarını alacak olan yönetim kurulu ile değil hep birlikte vereceğiz. Buradaki her delege hatta bu sendikanın her üyesi aynı zamanda bir yönetim kurulu üyesidir. Onun için ehil olmayan ellerden yetkiyi almak için korkmadan, yılmadan, yıkılmadan birlikte çalışacağız. Ehil olmayan ellerdeki yetkiyi tekrar alacağız ve sorunlarımızın çözümü için mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Orucu kimle tuttuysa iftarı da onunla açacaklar”

Daha sonra konuşma yapan MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte ise; “Bizler iktidar dönemimizden bu tarafa sendikalardaki arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde en zor süreçte beraber yürürken makam ve mevki için sendikasını terk eden dava arkadaşlarımız ve en son süreçte de gelindiğinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin ne zaman bir hareketlilik dönemi sırasında o giden arkadaşları mevki ve makam alması için bizim kendi arkadaşlarımız getirerek bizlere öneren arkadaşlarımız oluyor. Benim sizden ricam şu; orucu kimle tuttuysa iftarı da onunla açacak arkadaşlar. Geçmişte ülkücü olabilir geçmişte Milliyetçi Hareket Partili olabilir ama ne zaman ülkücü hareket, Milliyetçi Hareket ve sendikalarının ihtiyacı olduğu bir süreçte eğer sendikasını terk ediyorsa sayın Genel Başkanım da bunu her zaman söylemiştir; satan her zaman satar. Geçmişte sendikasını satan insanları lütfen getirmeyin. Çünkü hak edenlerin hakkı yeniyor. Sendikamızın arkasında Burdur teşkilatı vardır, Genel Merkezimiz vardır, Genel Başkanımız vardır. Sendikamızda farklı siyasi partilerden arkadaşlarımız da vardır. Hepsine saygım sonsuzdur. Sendikasına sahip çıkan tüm sendika üyelerinin sonuna kadar da Milliyetçi Hareket Partisi arkasındadır. En zor süreçte kimler bizimle kol kola yürüyorsa en kötü dönemde biz onlarla yürüyeceğiz. Mehmet başkanıma hayırlı, uğurlu olsun. 2023’te Ankara’da bizi temsil edecek bir tane milletvekiline ihtiyacımız vardır. Bunu da başaracağız. O zaman bizim Burdur’daki STK’larımızın göğsü, sırtı biraz daha sağlam olacaktır. Çünkü bunun acısını bizlerde yaşıyoruz, sizler de yaşıyorsunuz. Her ne kadar genel merkezimiz, sendikamız olsa da bir milletvekilinin olması biraz daha bize destek olacak.” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşma yapan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, 3600 ek gösterge ve sözleşmeli çalışanlar konularına değindi. Güney, taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, şunları söyledi;

“Yüzümüzü Türk memuruna döndük, gönlümüzü ülkümüze verdik”

“Burdur’da Şube olma sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Devletimizi, kurumlarımızı ve milletimizi ilgilendiren her konu ve olaya tarafız. Yüzümüzü Türk memuruna döndük, gönlümüzü ülkümüze verdik. Ay yıldızlı al bayrağa sığındık. Türkiye Cumhuriyeti’ne ve milli değerlerimize bağlı kaldık. Türk milletine husumet besleyenlerin en büyük düşmanıyız. Vatanımızda gözü olanlara dünyayı dar ederiz. Biz Türkiye Kamu Sen’iz.

Memurumuz 6 dönemdir mağdur edilmiş tabiri caizse masada satılmıştır”

Son dönemlerde görüyoruz ki kurum sendikacılığı adı altında memurlarımız kandırılmaya çalışılmakta, boş vaatler ile yanlış yönlendirilmektedir. Memurlarımızın ekonomik ve sosyal haklarının görüşüldüğü en önemli yer toplu sözleşme masasıdır. Toplu sözleşme masasına sadece 3 büyük konfederasyon ve ona bağlı sendikalar katılabilmektedir. Yani kurum sendikaları toplu sözleşme masasında memurlarımızı asla temsil edemez. Bir diğer kanayan yara ise son 12 yıldır yani toplu sözleşme 2 yılda bir yapıldığı için biz 6 yıldır diyoruz; 6 dönemdir yetkili sendika olan ama etkisiz, beceriksiz konfederasyon geriye dönüp baktığımızda toplu sözleşme dönemlerinde bir dönem enflasyon farkı istemeyi unuttular. Bir dönem hükümetin teklif ettiği oranın altında kalan seyyanen zam’a imza attılar. Bir dönem yüzde 3’e imza atmayız dediler, yüzde 3.5’a imza attılar adları buçuk Ali’ye çıktı. Yani memurumuz 12 yıldır, 6 dönemdir mağdur edilmiş tabiri caizse masada satılmış, 12 yıldır kaybetmiş ve memur sendikacılığı da bundan zarar görmüştür.

“Türk memurunun kaybedecek zamanı kalmamıştır”

Memurlarımız ve memur sendikacılığı yetkili ama etkisiz eller yüzünden zor günlerden geçmektedir. Maalesef 12 yıldır yetkili olan sendika döneminde memurun hakkı, hukuku korunmamış bu yüzden memur sendikacılığı da zarar görmüştür. Türk memurunu ve memur sendikacılığını bu durumdan çıkaracak olan Türkiye Kamu Sen’dir. Türkiye Kamu Sen Türk memurunu ve Türk memur sendikacılığını içinde bulunduğu durumdan ancak Türk memurunun azmi ve kararlılığıyla kurtaracaktır. Bu nedenle toplu sözleşme masasında bir değişiklik yapmanın vakti gelmiş hatta geçmektedir. Türk memurunun kaybedecek zamanı kalmamıştır. 2023 toplu sözleşme yılıdır. Önümüzde 1 yıllık bir süre vardır. Bu süreçte memurlarımızın hepsine tek tek sendikamızı anlatacağız ve onlardan yetkiyi isteyeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında toplu sözleşme masasına yetkili olarak oturmaktır.”

Konuşmaların ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi ve oy kullanma işlemleri başladı.

Türk Büro-Sen Burdur Şubesi yönetimi şu isimlerden oluştu; “Mehmet Özçelik, Hakan Keleş, Bekir Akın, Murat Çakır, Sedat Ekizler, Adem Kaya, İsmet Şahin”

Kongreye başta Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney olmak üzere Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcısı Vedat Ulu, MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte, Kamu Sen Burdur İl Temsilcisi Orhan Akın, Türk Büro-Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Özçelik, çevre illerden Türk Büro-Sen temsilcileri ve Türk Büro-Sen Burdur Şubesi üyeleri katıldı.

MUHAMMET FATİH BAŞCI