ManşetÜniversite-MAKÜTurgay Aksoyer, Burdur izlenimlerini gazetemize değerlendirdi: “YERLEŞKE İLE ŞEHİR ARASINDAKİ BAĞLANTI GÜÇLENDİRİLMELİ”

3 sene ago

Geçtiğimiz günlerde Burdur’a gelerek üniversiteli gençlerle buluşan Dr. Turgay Aksoyer, Burdur ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ilgili izlenimlerini gazetemize değerlendirdi.

20 Aralık 2016 Salı günü şehrimizde MAKÜ’nün Örtülü’deki İstiklâl Yerleşkesinde MAKÜ Genç Liderler Toplululuğu’nun düzenlediği etkinlikte, MAKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle biraraya gelen Aksoyer, “Girişimcilikte stratejik yönetim ve networking” başlıklı konferansında, etkili iletişimi anlatmıştı…

Nişantaşı ve Bahçeşehir Üniversitelerinde öğretim görevlisi, Network Republic Şirketinin kurucusu ve CEO’su, Türk Amerikan İşadamları Derneği eski Genel Sekreteri ve Danışmanı, Ulus Üniversitesi kurucu başkanlığı gibi pek çok ünvana sahip başarılı akademisyen, Burdur seyahatini, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ilgili izlenimlerini, özellikle de Yerleşke ile şehrin bütünleşmesine ilişkin önerilerini İstanbul’dan telefon bağlantısıyla gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel’e değerlendirdi.

Girişimciliğe dair verdiği konferansa değinen Dr. Turgay Aksoyer, Türk insanının girişimciliğe olan yatkınlığının yapılan araştırmalarda da ortaya çıktığını belirterek, “Türk insanının girişimcilik ruhu dünyada Amerika’dan sonra üçüncü sırada. Türkiye’de insanların % 64’ü girişimci cesaretine, arzusuna sahip. Lakin insanlarımızın gideceği yol konusunda tereddütleri var. O nedenle girişimcilikte stratejik yönetim, networking konuları büyük önem taşıyor” dedi.

MAKÜ Burdur’da kapı açmış

2006 yılında Burdur’a kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin Burdur’a yeni bir kapı açtığını vurgulayan Aksoyer, “MAKÜ’nün açtığı bu yeni kapı belirli bir kesimde girişimcilik üzerine öğrenme arzusunu geliştirmiş. MAKÜ’nün kampüsünü çok beğendim. Fiziki yatırımlar, yatırım yapılan binalar çok güzel. İnanın İstanbul’daki çoğu üniversitelerde bile olmayan binaların Burdur’da bir Üniversite’de olmasından dolayı çok mutlu oldum. Üniversite, Burdur’u dışarıya doğru açmış. Bundan sonra yapılması gereken Yerleşke ile şehir arasında bağlantıyı sağlamak, güçlendirmek olmalı. Yerleşke, kentin dışında olduğu için öğrencinin şehre inmesini sağlayacak çalışmalara ağırlık verilmeli. Yoksa; o çocuklar tepede kalırlar. Öğrenci’yi şehre çekmek gerek. Öğrenci aşağıya inmeli. Üniversite yönetimi, Burdur’daki idareciler, kamu idaresi tüm önceliğini bu hedef üzerine oluşturmalı” şeklinde konuştu.

Kent merkezine öğrencilerin kullanabileceği sosyal tesis önerisi

MAKÜ Yerleşkesi ile şehrin entegrasyonuna ilişkin önerilerini de sıralayan Aksoyer, “öncelikle kent merkezinde öğrenciyi çekecek bir sosyal tesis olmalı. Bu tesis Üniversite’nin olmalı. Üniversite yönetimi öğrencilerin taleplerini, ihtiyaçlarını dikkate alarak böyle bir sosyal tesisi, kompleksi hayata geçirmeli. Böyle bir yatırım Yerleşke ile şehir arasında kurulan bağı güçlendirir” öngörüsünde bulundu.

MAKÜ’nün ve Burdur’un gelişmesi için bu bütünleşmenin mutlaka sağlanması gerektiğine işaret eden Dr. Turgay Aksoyer, “esnaf ile öğrenci arasında hareketlilik, kentin gelişimi için şart. Aşağı ile Yukarı arasında mutlu birliktelik sağlanmalı. Öğrenci vakit geçirmeyince kıymet bilmiyor. Burdur’daki konferansımda öğrencilerle sohbet ettim. Çoğu şehir merkezinde yeterince vakit geçiremediklerinden yakınıyor. Öğrencinin okulunu sevmesi, şehri sevmesi için bu mutlu birlikteliğin gerçekleşmesi gerek. Bu nedenle Burdur’da şehrin merkezine yapılacak bir sosyal tesis hem MAKÜ’ye hem de Burdur’a büyük katkılar sağlayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Kodlama : SadeMedia Interactive