EkonomiManşetTUNCAY YİĞİT’ten; Esnafa ‘can suyu’ müjdesi

1 sene ago

S.S Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin üyelerine çok düşük faizler ile verdiği ve esnafa can suyu olan esnaf kredileri için uzun süredir beklenen ödenek geldi.

Özellikle son aylarda yaşanan ekonomik sıkıntılar için esnafın yüzünü güldürecek olan krediler için S.S Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi kredi alacak esnafların dosyalarını kabul etmeye başladı.

Krediler hakkında bilgi veren S.S Yeni Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatif Başkanı ve Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit şunları söyledi: “Uzun süredir bekliyorduk bu ödeneği. Haziran ayından bu tarafa çok az ödenek geliyordu. 250 bin kadar bir para geliyordu ve bizim geri dönüşlerimizle birlikte ancak birkaç esnafımıza kredi kullandırabiliyorduk. Şu an 3.5 milyon para desteği geldi. Bu da Burdur için çok büyük bir rakam. Yaklaşık 35-40 esnafımız bundan yararlanacak. Bunun devamı da gelecek.Cumhurbaşkanımızın açıklamasına göre artık ödemelerde bir sıkıntı olmayacak. ‘Esnafımıza tam destek’ dedi kendileri. Bundan sonra birçok esnafımız bundan faydalanacak. Bizler de esnafımızın bundan faydalanmasını çok istiyoruz.

Ödenek bir hafta önce geldi biz bankaya şu an 38 dosya gönderdik ve halen başvurular devam ediyor. Esnafımızı bekliyoruz. Şimdiden sonra kredilerimiz açıldı. Paralarımız geliyor. Elimizden gelen kolaylığı da sağlıyoruz. Yüzde beş oranında faizi var. Bu çok düşük bir faiz oranı. Esnaflarımızın bundan yararlanmasını bekliyoruz” dedi.

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış

Geçtiğimiz hafta meyve ve sebze fiyatlarındaki artışı değerlendiren Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit; “pazarda bu hafta fiyat artışının olması çok normal. Mevsim itibari ile üretim çok az. Soğuk havalarda seraların içerisinde üretici üretim yapmaya çalışıyor. Bu da sebze ve meyvenin fiyatının artmasına neden oluyor. Bizim pazarcılardan veya aracılardan kaynaklanan bir fiyat artışı yok. Onu da belirtmek isterim. Taze meyve ve sebze denilince de akla ilk gelen pazar yerleri oluyor.

Daha önce de dediğim gibi halkımızın çok fazla marketlerden alış-veriş yapmamasını öneriyoruz. Pazardan alış-veriş yaparak yerli esnafımızın, yerli halkımızın kazanmasını sağlasınlar. Bizde poşette bedava bunu da söyleyelim bu arada. Pazarımız yağışlı ve rüzgârlı havalarda ön tarafın açık olmasından dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Şemsiyelerin uçması, herkesin yağmura maruz kalması gibi. Bazı sıkıntılar var. Biz bunları çok dile getirdik. Özellikle ön tarafın kapatılması gibi. Bunları talep ettik. İnşallah önümüzdeki günlerde buraları kapatılacak.”

Filiz ERYILMAZ    

Kodlama : SadeMedia Interactive