Milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir düzenleme ile ilgili açıklama geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hak düşürücü süre uygulamaları kapsamında emeklilerin belirli haklarını kullanabilmek için belirli süreler içinde başvuruda bulunmaları gerektiğini vurguluyor. Bu süreler zarfında başvuru yapılmazsa, bazı haklar geri dönülmez bir şekilde kaybedilebiliyor.

Emekli aylıklarının zaman aşımına uğramaması için emeklilerin SGK ile düzenli iletişim halinde olmaları ve haklarını yakından takip etmeleri büyük önem taşıyor. Hak kaybını önlemek adına zamanında başvuru yapmak ve gerekli belgeleri sunmak kritik adımlar arasında yer alıyor.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 97. maddesi, SSK, BAĞ-KUR ve kamu görevlisi olarak sigortalı olan kişiler için meslek hastalığı, iş kazası, vazife malullüğü ve ölüm gibi durumlarda bağlanması gereken aylık ve gelirler için zaman aşımı mekanizması içeriyor. Bu mekanizmaya göre, hak elde edildiği tarihten itibaren beş yıl içinde talep edilmeyen kısımlar zaman aşımına uğrayacak.

450 Milyon Madeni 5 Lira Piyasaya Çıkıyor 450 Milyon Madeni 5 Lira Piyasaya Çıkıyor

Emekli Ucretlerindeki Acmaz Cozum Bekliyor Xrau

Eski Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre, beş yıl içinde talep edilmeyen gelir ve aylıklar zaman aşımına uğrardı. Ancak, 5510 Sayılı Kanun'da yapılan düzenlemelerle, SGK'ya yapılan başvurunun haklı bir nedene dayandığını ispatlayanlar için bu hüküm uygulanmıyor. Bu kişiler, gelir ve aylıklarını yazılı başvuru tarihinden sonraki ayın başından itibaren almaya başlayabilecek.

2008'den önce SSK ve BAĞ-KUR'lu kişiler, gelir ve aylıklarını beş yıl içinde almazlarsa herhangi bir ödeme talebinde bulunamıyorlardı. Ancak, 2008'den sonra bu kural değişti ve bu tür zaman aşımı uygulamaları kaldırıldı. Bu nedenle, 4/1-a ve 4/1-b kapsamındaki kişiler, geçmişte alamadıkları gelir ve aylıkları daha sonra talep ettiklerinde tüm birikmiş ödemelerini alabilecekler.

Editör: Hatice Kübra Savaş