Tüllerde sararma, islenme ve tüllerin kararması en sık yaşanan temizlik sorunlarından biridir. Özellikle de kışın peteğe yakın olan perde ve tüllerde meydana gelmektedir. Yıpranma sorunu yaşamadan, bembeyaz perdelere sahip olmak istiyorsanız bilmeniz gereken tüyolar ve tüm detaylar yazının devamında…

Tüllerde Sararma Sorununu Çözmenize Yardımcı Olacak 5 İpucu

Toz, kirli hava, güneş, soba ve doğalgaz peteklerinden kaynaklı olarak tüllerde sararma ve islenme meydana gelir. Evinizin kirli ve karanlık olmasına neden olan bu görüntüden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Tüllerde sararma neden olur? Sararan tül perdeler nasıl temizlenir? Bu sorunla başa çıkmak için işinize yarayacak ipuçları yazının devamında…

1- Bulaşık Tableti ile Temizleme

Perdedeki sarı lekeler nasıl çıkar? Tül perdeler nasıl beyazlatılır? Sorularına yanıt arıyorsanız bulaşık tabletini perdelerinizin temizliğinde kullanmayı deneyebilirsiniz. Tüllerle birlikte 1 tablet bulaşık deterjanını makinenin içine koyun ve 30 derece sıcaklık ayarında makinenizi çalıştırın. Perdelerinizin bembeyaz ve lekesiz çıktığını göreceksiniz.

2- Karbonat ile Temizleme

Gri tüller nasıl beyazlatılır? Tül perde nasıl beyazlatılır karbonat kullanarak temizlenir mi? Soruları ev temizliği yapanların aklını kurcalayan konulardan biridir. Karbonat, aktif yapısı gereği birçok temizlik yönteminde yer almaktadır. Tüllerde sararma ve islenme sorununa en kesin çözüm yollarından biridir.

Çamaşır makinesinin ön yıkama deterjan bölmesine 2 çorba kaşığı karbonat, normal deterjan bölmesine ise beyazlar için toz deterjan ekleyin ve makinenizi 30 derece sıcaklık ayarında çalıştırın. Perdelerinizin rengindeki gözle görülür beyazlık farkının keyfini çıkarın.

Yengeç Burcunun En Sevilen Ünlüleri! 12 Temmuz'da Doğan Ünlüler Yengeç Burcunun En Sevilen Ünlüleri! 12 Temmuz'da Doğan Ünlüler

3- Sirke ile Temizleme

Sararmış tül perdelerinizi beyazlatmak için tüm yöntemleri denediniz ve hiçbiri işe yaramıyorsa, sirke ile temizleme yöntemini deneyebilirsiniz. Perdelerinizi yıkamaya karar verdiğinizde 1 gece sirkeli su içinde bekletmeyi ihmal etmeyin.

Büyük ve geniş bir kabın içine 1 küçük çay bardağı sirkeyi dökün ve suyu doldurun, perdenizi 1 gece boyunca bu sirkeli suyun içinde bekletin. Ertesi gün elinizle perdedeki fazla suyu sıkın ve perdenizi makineye atarak 1 kez yıkayın. Nemli bir şekilde asarak kurutun. Perdeniz kuruduğunda beyazlık farkını göreceksiniz.

4- Tüllerde Sararma Sorununu Soda ile Çözmek

Büyük ve geniş bir kabın içine perdeyi koyun ve üzerini geçecek kadar su doldurun, üzerine ise sodayı boşaltın. 1 gece boyunca sodalı suyun içinde beklettiğiniz perdenizin suyunu sıkarak çamaşır makinesinin perde ayarında 1 kez yıkayın ve mükemmel sonucu görün!

5- Arap Sabunu ile Temizleme

Arap sabunu yıllar boyunca birçok lekeyi çıkartmak için kullanılan en saf temizlik yöntemlerinden biridir. Güneşten sararan tüller nasıl beyazlatılır? Arap sabunu ile tüllerde sararma sorunu nasıl giderilir?

Yeterli miktarda arap sabununu büyük ve geniş bir kabın içine boşaltın, üzerine ılık su ilave edin ve eriyene kadar suyu karıştırın. Perdelerinizi bu su içinde 1 gece boyunca bekletin, yıkayacağınız perdeler makineden bembeyaz çıkacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi