GündemManşet“TRAFİK, BİR KÜLTÜR”

7 ay ago

Trafik bilincini artırmak, trafik kazalarını azaltmak amacıyla her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında icra edilen ‘Karayolu Trafik Haftası’ dolayısıyla 8 Mayıs 2019 Çarşamba günü  şehrimizde Cumhuriyet Meydanında açılış programı düzenlendi.

Trafik konularına önem veren Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada; “hayatımızın her anında iç içe olduğumuz Trafik ve trafik sorunlarına dikkat çekmek, bu alanda farkındalık oluşturmak amacı ile buradayız. Baktığımız zaman ülkemizde trafik günlük hayatın içinde belki de insanlarımızın toplumumuzun baş etmek zorunda olduğu en temel meselelerden biri olarak karşımızda duruyor. Trafikle ilgili kazaları bir tarafa bırakırsak, kazalarda çok can kaybı ve yaralanmalar oluşuyor. Maddi hasar oluşuyor. Bunun da ötesinde trafik şehirlerimizde bilhassa giderek sıkışan, park sorunundan ana arterlerdeki tıkanmaya kadar Burdur’da bile günlük hayatta hissetmeye başladığımız bir mesele…

İçişleri Bakanlığımız trafik konuları ile ilgili diğer bütün unsurlarla olduğu gibi, nasıl terörle, uyuşturucu ile mücadelesini sürdürmekte ise, devletimiz, yine bu alanda trafik terörü ile de ciddi bir mücadele içinde. 2019 yılı tema olarak yaya önceliği olarak belirlendi.”dedi.

“Trafik bir kültür ve bilinçlenme meselesi” diyen Vali Şıldak, “bunun denetim faaliyetlerle, cezalarla mutlak suretle önlenmesi mümkün değil. Bunu ancak biz içselleştirerek, benimseyerek, uygulayarak, her birimiz trafiği kuralına göre yöneterek, ister sürücü olalım, ister yolcu olalım, istersek yaya olalım kurallara uymak suretiyle sonuç alabiliriz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive