ManşetSporTrabzonspor Burdur’da Spor Okulu açtı: Açılışa gelen Metin Uzun, Yenigün’e Türk Futbolu hakkında ilginç değerlendirmeler yaptı

5 sene ago

Burdur’da Trabzonspor ‘Spor Okulu’ açıldı. Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen açılışa eski Beşiktaşlı oyuncu Metin Uzun da katıldı. 18 yaşında futbol hayatına adım atan ve Küçük Metin lakabıyla da tanınan Metin Uzun, sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirdiği, spor okulları sayesinde, temiz, ahlaklı, prensipli ve dürüst sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Emek Mahallesi’nde bulunan Altıpas Halı Saha’da gerçekleştirilen Trabzonspor Burdur Spor Okulu’nun açılışında gazetemize açıklama yapan Metin Uzun, “Bu aslında sosyal sorumluluk projesi. Her ilde süreklilik isteyen bir spor kültürü. Çocuklarımız çok erken yaşlarda farklı mecralara çekilebiliyor. Çocuklarımızın spor ahlakını almaları, disiplinli olmaları çok önemli. İnşallah bu spor okulundan, Burdur halkına faydalı, Burdur’un gururu olabilecek gençler çıkar.” şeklinde konuştu.

SPOR AHLAKI DİYE BİRŞEY KALMADI

Günümüz futbolundaki ahlaki çöküşten şikayet eden Metin Uzun, futbolda spor ahlakı diye bir şey kalmadığını söyledi. Türk futbolunun bu noktaya gelmesinde, kulüp başkanları ve yöneticileri başta olmak üzere futbolcuların etkili olduğunu söyleyen Uzun, “Şu an futbolda spor ahlakı diye bir şey kalmamış durumda. İşi bu noktaya getiren yöneticiler ve başkanlar. Şimdi onlara futbolcularda eklenmiş durumda maalesef. Spor kültürü diye bir şey kalmadı. Biz ve bizden önce daha saygılı, daha iyi bir sporcu gurubu vardı. Yeni neslin içerisinde bunların hepsini kaybettik. Herkes her şeyin altında art niyet arıyor. Herkes ben diyor, biz olmaktan çıktık. Futbol camiası çok büyük bir camia. Kulüpler kendileri için etraflarındaki insanları yakıp yıkmayı benimsiyorlar. Futbol izlenmeyecek duruma geldi.” dedi.

KULÜPLER BORÇ BATAĞINDA

Başta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı başta Sayın Yıldırım Demirören olmak üzere, Türk Milli Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim’in yeniden Türk futbolunun ayağa kalkması, süper lig takımlarının daha iyi bir yarış içerisinde olmaları için projeler yapmaları gerektiğine dikkat çeken Metin Uzun, “Şirketleşmek futbolda güzel bir şey. Pazarlama payını yükseltmezseniz futbolunuzu ön tarafa taşıma şansınız yok. Biz büyüdükçe, futbol sektöründe çalmayı benimsediğimizi için 4 büyük kulübün borç batağı var. Bu borç batağı yüzünden kulüpler kapanma noktasına gelmiş durumda. Bir tanesi de Beşiktaş takımı. Çok önemli bir süreçteyiz. Böyle devam edersek Türk futbolu daha da dibe vuracaktır.” vurgusu yaptı.

GENÇLER SPORUN DİSİPLİNİNİ, AHLAKINI ÖĞRENMELİ

Büyük kulüplerin spor okullarının açılması ile ilgili projelerin, geleceğe temiz ve ahlaklı sporcu yetiştirmek ve taşımak olduğunun altını çizen Uzun, “Burdur’da da bugün Trazbonspor Burdur Spor Okulu’nun açılışını gerçekleştiriyoruz. Biz de destek olmaya geldik. Bunu sağlıklı ve uygun şekilde emin ellere bırakmak gerekiyor. Bu yaş grubu çok önemli bir yaş grubu. Gençlerin ahlak yapılarını, kendi kültür değerlerimizi gençlere aşılayarak ilerlersek, çocukları daha iyi seviyelere çekmiş oluruz. Burada yetişen herkes futbolcu olacak diye bir şey yok. Çocuklarımız futbolun ahlakını, prensipli yaşamayı, disiplini öğrenebilirler. Temele inmezsek yukarıyı yakalama şansımız yok. Her branşta kendi özümüze dönmemiz gerekiyor. Temiz, ahlaklı sporcularımızı yukarılara taşımamız gerekiyor. Eğitim çok önemli. Okuyan bir nesle ihtiyacımız var. Bunun yanına sporu ekleyerek gençleri iyi bir noktaya getirmemiz lazım. Benim ümidim var. İnşallah zamanla bu kavga, bu savaş bitecektir ve futbol izlenebilir bir duruma gelecektir.“ diye konuştu.

Trazbonspor Burdur Spor Okulu’nda 6-16 yaş grubu gençler, günde bir saat eğitim alacak.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive