GündemİlçeManşetTOKİ POLEMİĞİ

5 sene ago

Ercengiz sosyal medyadan sert tepki verdi, Mutlu’da sert cevap verdi…

TOKİ 2. Başkanı hemşehrimiz Mehmet Özçelik’in  geçtiğimiz haftasonu ilimiz Bucak ilçesinde gerçekleştirdiği temas ve incelemeler, Burdur’da tartışma konusu oldu.

Özçelik’in Bucak’a TOKİ yatırımları ve kentsel dönüşüm çalışmaları için gerçekleştirdiği geziye; Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in gösterdiği tepki, Burdur siyasetinde son günlerde yaşanan en sert tartışmalardan birini başlattı.

Ercengiz sosyal medyadan bombaladı

Başkan Ercengiz, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının siyasi ayrımcılık yaptığına, partizanca hareket ettiğine inanıyor. Bu görüşlerini Mehmet Özçelik’in Bucak gezisinden sonra açıkça ortaya Başkan Ercengiz, sosyal medya ortamında paylaştığı twitlerle, Depremevleri’nde yeni konut hamlesi için TOKİ’nin henüz somut adım atmadığı eleştirisinde bulundu. Ercengiz, TOKİ 2. Başkanı Mehmet Özçelik’e sert sözlerle yüklendi.

Belediye yönetimi ‘Burdur Belediyesi’ni CHP kazandığı için iktidarın, TOKİ bürokratlarının şehir merkezindeki yeni konut projeleriyle yeterince ilgilenmediğini, iktidarın tüm imkanlarını ilimizin en büyük ilçesi Bucak’a kaydırma çabası içinde’ olduğunu öne sürüyor.

AK Parti‘liler ve Bucak’lılar böyle bir iddianın doğru olmadığını, Bucak’ta proje üretildiğini, çalışarak bu projelerin Ankara’da karşılık bulduğunu söylüyorlar.

Mutlu’dan sert karşılık

Ercengiz’in sosyal medyadaki açıklamalarına, Bucak Belediye Başkan Süleyman Mutlu cevap verdi, Ercengiz’in tavrına sert tepki gösteridi. Bucak Belediyesi’nin TOKİ yatırımlarında samimi bir yaklaşım içersinde olduğu, uzun bir süredir sahada hazırlık çalışmalarını yürüttüğüne dikkat çekerken, “bir belediye başkanının görevi de tweetlerden, oradan buradan sızlanmak, veryansın etmek değildir, kenti için koşmak, koşuşturmak, yatırımları takip etmek, proje geliştirmektir. Biz bunu yapıyoruz. Sayın Ercengiz’de bunu yapsın. O zaman Burdur’umuz hak ettiği yatırımları alır.” ifadelerine yer verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz:

VEBALİ BOYNUNDA

TOKİ Başkan Yardımcısı M. Özçelik Bucak için düğmeye basmış, Bucak için her şeyi yapacakmış, marka kent olacakmış. Aynen devam et… Depremevlerindeki vatandaşın vebali sen ve geçmiş dönemin milletvekilinin boynundadır. Her şeyi siyaset sananlar Allah katında hesap verir… Üç mahalle için yetki devrini yaptım buyur git Bakanlıktan dönüşümü yap!

Sözde Burdur’lu olan TOKİ’nin Müdürü aldığı direktifleri yerine getiriyor. Seni Burdur kamuoyuna anlatacağım. Partizan kimliğini tüm Burdur bilecek. Oturduğun koltuğun hakkını önce halka sonra da Hak’ka hesap vereceksin. Biz de sana inanıp oyalandık. Neyse ki garibanlar medet umar bizim çok işimiz var. Bu sana son sözlerim. Emekliliğinde dönüp dolaşıp geleceğin yer burası…

Babanın Arasta’daki dükkânında Burdur sevdandan bahsediyordun. Sen devletin değil AKP’nin bürokratısın. Allah büyük, keser döner, sap döner bir gün hesap döner. Bu koltuklar tapulu değil, sana akıl verene de kalmadı bak, sana da kalmaz. Garibanların vebalini parayla pulla ödeyemeyeceksin. Sana akıl veren ahirette de şefaatçi olur inşallah…”

Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu:

Başkan Ercengiz ne hikmetse Bucak’ı hiç dilinden düşürmüyor. Önce kendi işine baksın. Biz tweet belediyeciliği yapmıyoruz. Biz konuşan belediye değiliz. Biz çalışan belediyeyiz. Makamda oturup oradan ahkam kesmiyoruz. Her gün ekiplerimizle sahadayız. Bir ekibimiz de Ankara’da Bakanlıklarda projeler hazırlıyor. Tüm yatırımları an ve an takip ediyoruz. Başkan Ercengiz’e de nasihatim tweetten oradan buradan yazı yazacağına gitsin güzel Burdurumuza nasıl hizmet ederim onu hesabını yapsın.

TOKİ 2. Başkanımız Mehmet Özçelik hafta sonu Burdur’a geldi. Önce Gölhisar’daki TOKİ’nin hastane yatırımını inceledi. Daha sonra Altınyayla’da 1. Etap, Tefenni’de 2. Etap TOKİ Konutlarının yer tespiti için çalışmalar gerçekleştirdi. Daha sonra da Bucak’a gelerek buradaki hastane yatırımını yerinde inceledi. Kendilerini aradık ve çalışmalarına daha önceden başladığımız Çukur Mahallemizde yapmayı planladığımız kentsel dönüşüm ve 3. TOKİ konut alanında beraber incelemelerde bulunduk. Üstüne basa basa söylüyorum biz hafta sonu dahil günün 24 saati konuşan değil, çalışan belediyeyiz. Bir belediye başkanının görevi de tweetlerden, oradan buradan sızlanmak, veryansın etmek değildir, kenti için koşmak, koşuşturmak, yatırımları takip etmek, proje geliştirmektir. Biz bunu yapıyoruz. Sayın Ercengiz’de bunu yapsın. O zaman Burdur’umuz hak ettiği yatırımları alır.

Başkan Ercengiz’den 30 Mart 2014 seçimlerinde vaat ettiği ‘biz kentsel dönüşüm değil kentsel yenileme yapacağız’ vaadini de yerine getirmesini bekliyoruz.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive