EkonomiManşetTİM, ihracat verilerini Burdur’da açıkladı

4 sene ago

Burdur, dün önemli bir faaliyete ev sahipliği yaptı. Ülkemizde ihracatçı firmaların örgütlü gücü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2016 Temmuz ayı ihracat verilerini Burdur’dan ülke kamuoyuna açıkladı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantı, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Basın toplantısında Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Vali Şerif Yılmaz birer konuşma yaptı.

DARBE GİRİŞİMİNİN İHRACATA ETKİSİ SINIRLI

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat rakamlarını açıklarken, 15 Temmuz gecesi yaşanan terör eylemini bir kez daha kınadı. Büyükekşi, TİM ve tüm ihracatçı birlikleri olarak 15 Temmuz sonrasında Türkiye’deki yabancı misyon şeflerinden kredi derecelendirme kuruluşlarına kadar birçok kuruma Türkiye’deki demokrasi mücadelesini anlattıklarını hatırlatarak; “Uluslararası iş dünyasına, twitter üzerinden Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere ‘Türkiye kazandırmaya devam edecek’ çağrısı yaptık. 2 günde tüm dünyada yaklaşık 850 bin kişiye ulaştık. Biz, 65 bin ihracatçının temsilcisi olarak, her şeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Dolayısıyla darbe girişiminin de ihracata etkisi sınırlı oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ İHRACATI ETKİLEDİ

İhracatın geçtiğimiz ay gerilemesinin Ramazan Bayramı tatilinin 9 günlük olmasından ve ihracat fiyatlarında yaşanan düşüşten kaynaklandığını ifade eden Büyükekşi, “önümüzdeki dönemde ihracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Sayın Başbakanımızın dediği gibi ‘Dostlarımızın sayısını artırıp düşmanlarımızın sayısını azaltarak’ ve çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da son bulmasıyla, ihracatımızın sürekli bir artış trendi yakalayacağını öngörüyoruz” dedi.

ANADOLU’DAN ÇIKAN İHRACATÇILAR DÜNYA ARENASINDA

Büyükekşi, İsrail ve Rusya ile ilişkilerini yeniden olumlu bir trende girmesi ve Merkez Bankası’nın piyasaları rahatlatma yönünde pozitif adımlar atmasının ihracatçıları memnun ettiğini dile getirdi. TİM olarak ihracatın Anadolu’ya yayılması konusunda yıllardır çalışmalar yaptıklarını ifade eden Büyükekşi, “bu çalışmalar, artık sonuç vermeye başladı. 2003’te ihracatımızın yüzde 59’a yakınını İstanbul firmaları tarafından yapılırken, 2015’te bu oran yüzde 53’e indi. İlk 5 ilimizin toplam ihracatımızdan aldığı pay yine aynı dönemde yüzde 83’ten yüzde 75’e geriledi. Artık Anadolu’dan çıkan ihracatçılarımız dünya arenasında boy gösterebiliyor” diye konuştu.

Hemşehrimiz MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’ın da katıldığı toplantıda Burdur’un da ihracatta başarılı Anadolu kentleri arasında olduğuna vurgu yapan Büyükekşi, “Son 10 yılda ihracatını 21 milyon dolardan 210 milyon dolara yükselten bu ilimiz, dış ticarette sürekli fazla veriyor. Burdur’un ihracatı ithalatının neredeyse 7 katı. Bu ilimiz ihracatın Anadolu’ya yayılmasında önemli bir örnek” şeklinde konuştu. Burdur’da doğaltaş sektörü, savunma sanayi, toprak ve mobilya sanayilerinin öne çıktığını belirten Başkan Büyükekşi Burdur Beji’nin dünya çapında marka olarak herkes tarafından bilindiğinin altını çizdi.

2016’nın ihracatçılar için gelecek dönemlere ışık tutacak bir tecrübe yılı olacağını aktaran Büyükekşi, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmanın önemine bir kez daha değindi. Büyükekşi, “Ülkemizin ekonomik temelleri güçlü. Nitekim siyasi istikrarımız ve milletimizin desteği ile daha da güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

TEMMUZ AYI İHRACATI 8 MİLYAR 779 MİLYON DOLAR OLDU

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Temmuz ayında ihracat önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 azalışla 8 milyar 779 milyon dolar oldu. TİM verilerine göre Temmuz ayında en fazla ihracatı 1 milyar 727 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirirken, bunu hazır giyim ve konfeksiyon ile kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Yılın ilk 7 ayında da 2015’in aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüşle 80 milyar 447 milyon dolar ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 6,1 düşüşle 139 milyar 723 milyon dolarlık ihracat oldu.

OTOMOTİV VE HAZIR GİYİM İHRACATI SIRTLIYOR

Sektörel bazda rakamları açıklayan Büyükekşi şöyle konuştu: “Sektörel bazda da Temmuz ayında otomotiv endüstrisi yüzde 5,2 yükselişle 1 milyar 727 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 252 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 968 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

İHRACAT PAZARLARI

İhracat pazarlarına yönelik verileri paylaşan Büyükekşi, “Pazarlar incelendiğinde ise Temmuz ayında 62 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 168 ülke ve bölgeye ihracatta azalış gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkedeki değişimde ise Almanya’ya yüzde 12,9, İngiltere’ye yüzde 28,3, İtalya’ya yüzde 10,8, ABD’ye yüzde 26,5 ve Fransa’ya da yüzde 9 düşüş yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek artış yüzde 8,9 ile Hollanda yapıldı. Bunu 0,2 büyümeyle Polonya izledi. İhracat, Temmuz ayında ülke grubu bazında AB ülkelerine yüzde 10,6, BDT ülkelerine yüzde 40 , Ortadoğu’ya da yüzde 24,7 azaldı. Yılın ilk 7 ayında ise AB ülkelerine yüzde 4,9 ve Kuzey Amerika’ya ihracatta yüzde 0,2 oranlarında büyüme oldu. Temmuz ayında 13 ilin ihracatı artarken, 65 ilde de gerileme meydana geldi. En fazla ihracat yapan ilk 3 il ise şöyle sıralandı: İstanbul 4,8 milyar dolar, Bursa 927 milyon dolar ve Kocaeli 931 milyon dolar” şeklinde konuştu.

Vali Yılmaz’dan 2023 hedefleri vurgusu

Vali Şerif Yılmaz yaptığı konuşmada; “öncelikle bu programın ilimizde gerçekleştirilmesinden dolayı Türkiye İhracatçılar Meclisimize çok teşekkür ediyorum. Tabi içinden geçtiğimiz süreç hepimizi derinden yaraladı ancak tüm Türkiye’de olduğu gibi Burdur adına da sevindiğimiz bir hususu belirtmek istiyorum. Burdur tek yürek halinde, şehir merkezinden en ücra köylerine kadar darbeye karşı dik duruş göstererek Burdur’da da bu darbe girişiminin gerçekleşemeyeceğini tüm dünyaya göstermiş oldu. Bu vesileyle Burdurlu Hemşehrilerime teşekkür etmek istiyorum. Tabi burada önemli olan bu dik duruş sayesinde darbe girişimi berteraraf edilmiş ise de, bizim ülke olarak daha güçlü olmamız gerektiğini de birkez daha hatırlamış olduk.

2023 hedefinde 500 milyar dolar hedef konulurken bunun ne anlama geldiği bugün net bir şekilde ortaya çıkıtı. Küresel sermaye karşısında dik durabilecek söz söyleyebilecek bir ülke olmamız gerekiyor. İşte bunuda gerçekleştirecek olan metropol şehirlerin yanında, Anadoludaki şehirlerimizde yaygınlaşacak sanayi ile, aratcak olan ihracat rakamları ile hayata geçirebiliriz. Bu açıdan da özellikle taşrada bu açıklamaların yapılması en azından ilimizde yatırım yapan, Anadolu’da yatırım yapan sanayici ve iş adamlarımıza hem moral hem motivasyon olması açısındada çok büyük önem taşıdığını değerlendiriyorum.O nedenle programın ilimizde yapılmasından dolayı Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımıza ve bu organizasyonlarda katkısı ve desteği olan tüm kesimlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Plaketler verildi

Konuşmaların ardından Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) tarafından 2015 yılında Burdur’dan en fazla ihracat gerçekleştiren şirketlere plaketleri takdim edildi.

İlimizde 2015 ihracat rakamlarına göre 4. sırada yer alan Demir Madencilik Çimento Hazır Beton, 3. sırada yer alan Yıldız Silah Sanayi Adem Kuzu, 2. sırda yer alan Aytaş Akın Mermer Sanayi ve 1. sırada yer alan Sekamer Mermer Madnecilik şirket yetkililerine plaketleri takdim edildi.

2015 ihracat rakamlarında İlimizde 1. olan Sekamer Mermer Madencilik şirket yetkilisi Dilek Keleş’e plaketi MÜSİAD Genel Başkanı Hemşehrimiz Nail Olpak, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Vali Şerif Yılmaz tarafından verildi.

Basın toplantısının sonunda Burdur Ekonomisine katkı sağlayan yöneticilere TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından plaket takdim edildi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Vali Şerif Yılmaz’a plaketlerini TİM Başkanı Büyükekşi’den aldılar. Ayrıca BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ve Vali Yılmaz tarafından TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak’a anmalık takdim edildi.

Programın finalinde ise; yöneticiler ve iş adamları ile birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Burdur’da gerçekleşen TİM’in programına, Vali Şerif Yılmaz, ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, TİM Başkanı, Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, TİM Başkan Vekilleri Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Süleyman Kocasert, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Oda Başkanları, Daire Müdürleri, İş Adamları, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri de katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive