Burdur’da her hafta Salı günleri Uzay Çatı altına kurulan Halk Pazarı kar yağışı ve soğuk havayla birlikte bu hafta insan hareketliliğin en az olduğu günlerden birini yaşadı. Burdur Salı Pazarı’ndaki pazarcı esnafları da tezgahlarına soba kurarak hem ısındı hem de ürünlerini korumaya çalıştı.

Burdur’da, hava sıcaklığı sıfırın altında dört dereceye düşünce pazarcı esnafları tezgâhın içine soba kurarak hem kendilerini hem de ürünlerini soğuktan korumaya çalıştı.

Pazarcı esnafı İsmet Altınışık (46), “Pazar çok soğuk. Mallarımız donmasın diye tezgahımıza soba kurduk” dedi.

Yaklaşık 20 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen Altınışık “Daha önceki yıllarda da soğuk olmuştu ama böyle don olmamıştı” ifadelerini kullandı.

Muhammet Baş (35) ise “Şu anda hava soğukluğu sıfırın altında beş derece. Zor şartlarda satış yapmaya çalışıyoruz. Sobayı kurup hem kendimizi hem de sattığımız ürünleri ısıtıyoruz” diye konuştu.

15 yıldır pazarda esnaflık yapan Şerif Çelik (47), “Hava çok soğuk, eksi dört, eksi beş derecelerde. Hem kendimizi hem mallarımızı korumak için soba kurduk. Bu şartlarda satış yapıyoruz. Daha önce böyle bir soğuk hiç görmedim” dedi.

Esnaf Ali Yüce (38) ise “Bugün sabah kar yağışı ile başladık güne. Tezgahımıza sobalarımızı kurduk. Hem müşterimizin ısınması hem de ürünlerimizin donmaması için soba kurduk. Soğuk dolayısıyla pazarda boşluklar var. İlkokul yıllarımdan bu yana pazarcılık yapıyorum. Son birkaç yıldır böyle soğuk görmedim.” şeklinde konuştu.

Muhammet Fatih Başcı