EkonomiManşetTerzilik mesleği de yok olmak üzere!

4 sene ago

Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş artık çırak, kalfa yetiştiremeyen ve teknolojiye yenik düşen mesleklerden bir tanesi de terzilik mesleği.

Hazır giyimin çıkması ile birlikte yüzyıllardır süre gelen mesleklerden biri olan terzilikte bitmeye yüz tuttu.Mesleği Terzilik olan bilinen Peygamber Hazreti İdris (a.s) dır. İlk kez iğne ile dikiş diken ve ilk elbise dikip giyen de Hazreti İdris (a.s) dır. Ondan önceki insanlar hayvanların derilerini giyerlerdi. Peygamber mesleği olarak bilinen ve yüzyıllardır süre gelen terzilik mesleği hazır giyimin yaygınlaşması ile birlikte bitmeye yüz tuttu. Şuan ayakta kalan terziler kıyafet dikmek yerine pantolon paçası ve tamir işleri yaparak mesleklerini sürdürmeye çalışıyorlar.

50 yıldır Burdurda terzilik mesleği yapan Abdullah Örnek; “Benim mesleğe başladığım tarihlerde dış giyimleri bizler dikerdik. Takım elbiseler, bayanların etek ve elbiseleri, pantolonlar bizlerin ellerinden çıkardı. Düğün ve bayramlarda aylar öncesinden insanlar kumaşlarını alır bizlere getirir istedikleri kıyafetlerin dikilmesini isterlerdi. Bizlerde günlerce bir elbisenin dikimi için uğraş verirdik. Provalar yapardık. Şimdi hazır giyim var. İnsanlar istedikleri renkte ve modelde kıyafetlerini mağazalardan bedenlerine göre bulabiliyor. Her yıl kıyafette moda da değişiyor. Biz terzilerin buna ayak uydurması da çok zor. Son yıllarda bir de internet ortamından alışverişler başladı. Gençlerin birçoğu istediği kıyafeti daha ucuza internet ortamından getirtebiliyor. Bizler ancak o getirtilen kıyafetlerin ya paçalarını yapıyoruz ya da genişse daraltma işlerini. Bu ortamda terzilik mesleği diye bir şeyin kalmayacağı apaçık ortada. Zaten çırak ve kalfada yetişmiyor. Bizlerden sonra bu mesleği yapacak kimsede kalmayacak. Mesleğimiz yok olup gidecek” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive