EğitimManşetSağlıkTEMA’dan örnek çevre temizliği

4 sene ago

TEMA Vakfı Burdur Temsilciliği Burdur Belediyesi ile birlikte “Temiz Çevre, Temiz Burdur, Sağlıklı Yaşam” etkinliği düzenledi.

Şehrimiz İstasyon Çay Bahçesinde başlayan etkinliğe Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, TEMA Vakfı Burdur Temsilcisi Gülser Bülbül, Belediye Personeli ve TEMA gönüllüleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TEMA Vakfı Burdur Temsilcisi Gülser Bülbül; “Son yıllarda doğal çevremiz, göllerimizin, akarsularımızın kıyıları, tarım toprakları, su havzalarımız, sularımız, havamız, sokaklarımız, park ve bahçelerimiz, evsel atıklar, plastikler, naylon poşetler, sanayi atıkları, kimyasal gübreler, zirai ilaçlar, kum ve taş ocaklarının oluşturduğu atıklar tarafından kirletilmekte, doğal zenginliklerimiz yok edilmektedir. Tema gönüllüleri olarak bizler üretime karşı değiliz. Kalkınmalı, gelişmeliyiz ama bunun bedeli, içtiğimiz su, soluduğumuz hava, bizleri doyuran, besleyen toprak olmamalı. Çevreye ve insana, tüm canlılara saygılı, tarihi ve doğal zenginliklerimizi koruyan bir üretim anlayışını talep ediyoruz. Sağlık, temiz hava, temiz su, sağlıklı gıda ile olur. Her şeyin başı sağlık der, kendi ellerimizle çevreyi kirletiriz. Çevreyi kirlettiğimizde, zarar verdiğimizde aslında kendimize, çocuklarımıza zarar veriyor, çocuklarımızın geleceğini tüketiyoruz. Sağlıklı bir çevre, sağlıklı gıda üretimi, sağlıklı nesiller demek.Temiz çevre, sağlıklı yaşam için ciddi bir çaba göstermeli ve toplumsal alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz” diye konuştu.

Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü; “Çocuklarımıza gelecekte güzel yarınlar bırakmak için hepimize görev düşüyor. En basit anlamı ile her gün elimize aldığımız bir pet şişe doğada 400 sene sonra kayboluyor. Bunu çocuklarımıza ve toplumumuzun her kesimine aşılamamız lazım. Evimizde kullandığımız bir kalem pilin dahi doğaya vereceği zarar çok ciddi. Bunu okullarımızda, en basidi evimizde vermeye başlamamız lazım bu eğitimi” dedi.

Konuşmaların ardından Minik Temacılar, genç temacılar ve Tama gönüllüleri istasyon parktan Cumhuriyet meydanına kadar doğa sloganları atarak yürüdüler. Cumhuriyet Meydanından da çevre temizliği yapmak üzere Burdur Halk Plajı’na ve Kent Ormanı’na hareket ettiler.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive