GündemManşetTEKNOLOJİ, ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR!

2 sene ago

Günümüz teknolojisi, özellikle bilgisayar, tablet ve cep telefonları büyüklerin birçok işini kolaylaştırırken çocukların hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Eskiden bebekler anne ninnisi ile uyurken şimdi cep telefonlarına yüklenen ninnileri dinliyor, eskiden çocuklar sokakta çamurla, toprakla, topla, iple oynarken şimdi çocuklar bilgisayar başında bilgisayar oyunu oynuyor. Bilgisayar ve tablet gibi teknoloji ürünleri kullanma yaşı diye bir şey artık kalmadı günümüzde. Çünkü 6 aylık bir bebeğin bile eline müzik, ya da çizgi film açarak cep telefonu verilebiliyor.

Bebeği yaramazlık, huysuzluk yapan anneler de işin kolay tarafına kaçarak bebeklerine çok büyük iyilik yaparmışçasına bir eda ile ellerine açtıkları çizgi film ve oyun olan cep telefonlarını veriyorlar. Birçok aile de bizim çocuğumuz çok zeki daha 6-7 aylık ama cep telefonunu oynayabiliyor, müzik açabiliyor diye gururla söylüyorlar. Aslında bilmiyorlar ki çocuklarına ne kadar büyük bir kötülük yaptıklarını. Çocukların geleceği için obezite, tembellik, çocuğun sosyal ortamlardan uzaklaşması, fiziksel problemler, göz rahatsızlıklarına zemin hazırladıklarının farkında bile değiller.

Elbette ki bir çocuk teknolojiyi de kullanacak. Ama bebeklik çağlarında değil yaşı gelince ve aile kontrolünde kullanması birçok uzman tarafından üzerine bastırılarak söyleniyor. Bırakın çocuklarınız sokakta oynasın. Üzerini kirletsin, elleri, yüzleri toz toprak, çamur olsun. Düşsün elleri dizleri kanasın, elbiseleri parçalansın. Arkadaşları ile oyun oynarken kavga edip beş dakika sonra barışsın. Kirli elleri ile atıştırmalık yesin. Ortalığı dağıtsın, kirletsin, kırsın yaramazlık yapsın. Zaten zamanı gelince büyüyünce bunları yapmayacak ve teknolojiyi kullanacak. Ama çocukken çocukluğunu yaşasın…

Kodlama : SadeMedia Interactive