GenelManşetTEKİRDAĞ KÖFTECİSİ İRFAN BULUT’tan; farklı kabak tatlısı

1 sene ago

Burdur’da uzun yıllardır Bahçelievler Mahallesinde hizmet veren Tekirdağ Köftecisi işletmecisi İrfan Bulut ve eşi Fatma Bulut’un yaptıkları kabak helvası, Burdur halkının ilgi odağı oluyor, beğenisini topluyor…

Kabak, kireç suyunda bekletilip, saatlerce şerbeti kaynatılarak karamel şekline getirilip kıtır kıtır, kaymaklı, tahinli servis yapılan tatlı, ‘işte kabak tatlısı bu’ dedirtiyor.

Tekirdağ Köftecisi İşletmecisi İrfan Bulut; “25 yıldır Tekirdağ Köftecisi olarak hizmet veriyoruz. Kendi kendime ürettiğim ve yaptığım tavuk çorbası en beğenilen ürünlerimizden birisi oldu. Abartısız 25 senedir bu çorbayı yapıyoruz. Ve bizim bu çorbamız Türkiye’nin her yerinde adını duyurdu. Bunun haricinde zaten köfteciyim ben. Bunun içine bilimselliği de kattım. Üniversite bünyesinde araştırma ve geliştirmelerde de bulundum. Türkiye’deki bütün köftelere hakimim ama burada sunduğum Tekirdağ köftesi. Pastırmaları kuru fasulyemiz var. Fasulyeyi Erzincan ilinden getiriyorum, ayrıca pastırmayı kendim yapıyorum buda benim hobim. Ben Marmara Bölgesi insanıyım. Trakyalıyım. Edirne tava ciğerimiz var. Edirne yöresinde Ali Paşa ciğeri diye geçer bu.

Buralarda yaprak ciğer olarak biliyor müşterilerimiz. Bunun haricinde bizim meşhur kabak tatlımız var. Bu aslında Hatay ve Adana yöresinin bir ürünü. Tatlının kabağı, özel Manyaş kabağı. Buralarda bulunmuyor. Bu kapağın ben tohumu getirttim. 7-8 senedir Yarıköyde bir abimiz var o ekiyor. Ben her yaptığım ürünü sunarken en azından birkaç sene müşterilerime sorarım. Fark yaratmak isterim. Birini 8 saat kaynatmışsam, diğerini 12 saat kaynatırım. Lezzet açısından müşterimin onayıyla standart hale getiriyorum. Hatay yöresinde kabak tatlısının kaynatmasını 8 saat yapıyorlarsa ben 20 saate yakın kaynatıp kramelize oluyor bir özelliği bu. Bu kabak birde bizim Burdur pazarındaki kırmızı bal kabaklarından değil. İçi beyaz bir kabak türü. Zaten bal kabağından bu tatlı olmaz. Bal kabağının içi lifli ve susuzdur.

Biz bu tatlıyı yapmak için 12 saat kireç suyunda bekletiyoruz, 20 saat de kısık ateşte kaynatıyor ve bir günde dinlenmeye bırakıyorum. Yani tabakta gördüğünüz bu tatlının size servise gelmesi için 48 saatlik bir aşamadan geçmesi gerekiyor.Tatlımız hakkında bir çok insan yediğim en iyi kabak tatlısı diyorlar. Bize tatlı yemeye gelenler hiç tabağında tatlı bırakmıyorlar. Zaten benim müşterilerim yoldan geçen birileri değil. Ancak tanıdıktan sonra tekrar gelen ve bizim muadilimiz olan kişiler” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ              

Kodlama : SadeMedia Interactive