GündemİlçeKültürManşetTEKE YÖRESİ’NİN MERKEZİ BURDUR’DA; ŞENLİKLER serisi başladı

8 ay ago

TEKE YÖRESİ’NİN MERKEZİ BURDUR’DA HALK OYUNLARI KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip olan Burdur’un, bu potansiyelini yaz aylarında ilimizde birbiri ardına düzenlenen festival, şenlik organizasyonları gözler önüne seriyor.

Teke Yöresi’nin halk oyunları, folklorik değerlerinin yaşatıldığı Burdur ilinde, yaz aylarında gerçekleştirilen şenlik etkinlikleri, kültür birikimininin yaşatılmasını, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor, Burdur’daki coğrafi gü- zellikler, yeşil doku tanıtılıyor.

Yerel yönetimler, muhturlıklar ve iş adamlarının sponsor destekleriyle düzenlenen şenlikler, ilimizde insanlar arasında kaynaşmaya, birlik – beraberlik ruhununu güçlenmesine de katkı sağlıyor.

KEMER ile KOZAĞAÇ’ta ŞENLİK HEYECANI

Burdur’da 2019 şenlik – festivaller serisi geçtiğimiz hafta sonu 30 Haziran Pazar günü Kemer ilçesindeki Akpınar Yayla Şenliği ile Çavdır Kozağaç Köyü’ndeki Yayla Şenliği ve Domates Festivali etkinlikleriyle başladı.

Kemer ve Kozağacı’ndaki şenlik etkinleri, festival heyecanı, Burdur’da hafta sonuna ve sıcak yaz günlerine ayrı bir renk kattı.

Burdur’un Kemer ilçesinde düzenlenen Akpınar Yayla Şenliğinde gelenekler yaşatılıyor…

Bu yıl yirmiikincisi gerçekleştirilen Burdur’un Kemer ilçesinde haftasonu düzenlenen Kemer Akpınar Yayla Şenliği, katılan tüm davetlilerin beğenisini kazandı. Kemer Belediye Başkanı İsmail Özay’ın ev sahipliğinde yapılan şenliklerde hem güzel bir dinlenme, haftanın yorgunluğunu atma ortamı oluşturdu hem de Türk halk müziği konserleriyle kulakların pası silindi.

YAYLA HAVASI, PİKNİK, KONSER, HAFTA SONU TATİLİ

Kemer’deki şenliklerde Burdur merkezden ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen davetlere yayla havası güzelliği, piknik ve mangal yapma olanağı, Türk Halk Müziğiyle yöresel ve bölgesel müzik ziyafeti, tertemiz ve bol oksijenli havasında dinlenme ortamı sunuldu.

YAYLA TÜRKÜLERE DOYDU

1800 rakımlı Akpınar Yaylası Türk Halk Müziği Sanatçıları Nurcan Altınok, Bahar Çömek, Özgür Kaya ve Selcan Kökçen Şahin’in seslendirdiği yöresel ve bölgesel türkülerle yankılandı. Yerel dille seslendirilen türkülerle hem Burdur’un tarihine hem de Burdur kültürüne sahip çıkılmış oldu.

BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ÖZAY YERİNDE DURAMADI

Sabahın erken saatlerinden itibaren tüm misafirleriyle yakından ilgilenen Kemer Belediye Başkanı Özay hem misafirleri hem de Yörükleri en iyi şekilde ağırladı. Davetliler arasında Vali Hasan Şıldak, kaymakamlar, belediye başkanları, iş adamları, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri, önceleri Kemer’de görev yapanlar, vatandaşlar da yer aldı. Tüm davetlileri davul – zurnayla karşılanmasını sağlayan Başkan Özay, gün boyunca adeta yerinde duramadı. Özay yaptığı konuşmasında, tüm misafirlerin güzel bir günde mutlu bir şekilde Akpınar Yaylası’ndan ayrılmaları temennisinde bulundu. Özay, davete icabet eden herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Başkan İsmail Özay, şenliğe katılan, şenlikte emek verenlere de anmalık hediye etti.

KOZAĞAÇ KÖYÜ DOMATES ve YAYLA ŞENLİĞİ (Çukuryurt yaylası)

Yayla ve Domates Güzeli köylerden olan Kozağaç Köyü hafta sonu Yayla ve Domates Şenliklerine ev sahipliği yaptı.

Teke Yöresi kültürü ile meşhur 21. Kozağaç Yayla Şenlikleri ve Domates Festivali, Kozağaç Yaylası Çukuryurt mevkii’nde yapıldı. Bu yılki şenliklere; Çavdır Kaymakamı Mehmet Alperen Başkapan, Çavdır Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Zekeriye Acar, çok sayıda vatandaş ve davetliler katıldı. Sanatçı Fatih Burdurlu’nun sunuculuğunu yaptığı şenliklerde yerel ve ulusal sanatçılar sahne aldı. Festival Çayır Ağalığını ise; 45 Bin TL’ye Hamdi Kayacan kazandı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive