KültürManşetTeke Yöresi kültürüne katkı (TEKE YÖRESİ MÜZİK TOPLULUĞU)

1 sene ago

Burdur’da yeni kurulan Teke Yöresi Müzik topluluğu ilk konserini verdi.

Bünyesinde kentte görevli öğretmenlerin yer aldığı 16 kişilik topluluk ilk konserinde MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda izleyicilerle buluştu.

Koro ve Solo olarak Burdur türkülerinin seslendirildiği konser izleyicilerden tam not aldı. Konser sırasında Burdur yöresi halk oyunlarından örnekler sunuldu. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Kına gecesi canlandırıldı.

Topluluğun kurucusu ve şefi emekli öğretmen Peyami Yengin topluluğu kurma çalışmalarının Faruk Sayın ile birlikte 4 ay önce başladığını söyledi.

Yengin; “Teke Yöresi Burdur ve çevresini içine alıyor. Burdur Teke Yöresinin merkezi olarak bilinir. Bu toplulukta koroda yer alan  8 bayan arkadaşımızdan 4’ü müzik öğretmeni 4’ü diğer branşlarda öğretmen. Saz ekibimizde ise 3 öğretmen 2’de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim görevlisi arkadaşımız var. Topluluğumuzda Yöre müziğimizin enstrümanlarını barındırıyoruz. Amacımız öncelikle Burdur müziği sonra da Ege müziğini geniş kitlelere yaymak, en doğru şekilde icra etmek” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive