ÇevreİlçeKültürManşetSiyasetTEKE YÖRESİ kültürü Aziziye’de yaşatılıyor

4 sene ago

Teke Yöresi’nin merkezi Burdur’da Yörük kültürünün yaşatıldığı yerlerden biri olan Aziziye’de hafta sonu yine şenlik heyecanı vardı… Bölgenin ve Bucak’ın önde gelen iş adamlarından Mehmet Cadıl, Aziziye’de ‘şenlik’ geleneğini, Teke yöresinin değerlerini yaşatmaya devam ediyor. Cadıl’ın sponsorluğunda bu yıl16’ncısı düzenlenen Aziziye Köyü Kültür Sanat ve Yayla Şenliği’nde Vali Şerif Yılmaz, konuşmasında ilginç mesajlar verdi.

Aziziye Köyü sınırları içerisinde bulunan Elma Çukuru Yaylasında gerçekleşen Yayla Şenliğine ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, 22, 23. Dönem Burdur Milletvekili Mehmet Alp, Vali Yardımcısı Bülent Uygur, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İlçe Belediye Başkanları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclisi Üyeleri, sivil toplum örgütü Temsilcileri, işadamları ve vatandaşlar katıldı.

16. Aziziye Köyü Kültür Sanat ve Yayla Şenliği okunan dualar ile açılışı gerçekleşti. İşadamı Mehmet Cadıl tarafından Vali Şerif Yılmaz’a Yörük Kültürüne ait kefiye hediye edildi. Kefiye’yi kullanıldığı şekilde başına bağlayan Vali Yılmaz bir konuşma gerçekleştirdi. Kütahya Domaniç Yaylasından, Burdur Aziziye Yayla Şenliğine geldiğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Yılmaz, Osmanlı’nın ilk kuruluşu ve daha öncesi beylikler döneminden itibaren Türklerin yurdu ve bölgesi olmuş bu yaylalarımızdan Aziziye’nin Kanal 15 sayesinde dünyaya duyurulduğunu belirtti.

 “KADİM KÜLTÜRÜN GEÇMİŞ BİRİKİMİNİ BURADA HEP BERABER GÖRÜYOR VE YAŞIYORUZ”

Bizim kadim bir kültürümüz olduğunun altını çizen Vali Yılmaz, “Özellikle Orta Asya’dan çıkıp, Anadolu’nun değişik yerlerine yerleşen farklı boylardan ve farklı yerlerde oluşan, ama daha sonra devlet olarak Osmanlı’dan itibaren, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin himayesinde bugün o kadim kültürün geçmiş birikimini burada hep beraber görüyor ve yaşıyoruz. Ne mutlu ki bizlere bu birlik beraberlik içerisinde daha nice yıllara hep beraber kavuşuruz” dedi.

“KIL ÇADIRDA DOĞUP, BU GÜN DE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİMİZİN BAYRAĞINI TAŞIYORUM”

Yörük kültürü hakkında birkaç şey söylemek istediğini belirten Vali Yılmaz, “Kıl çadırda doğup oğlak çobanlığı yapıp ve bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bayrağını taşıma şerefine nail olan birisi olarak, burada vatandaşlarla beraber olmaktan gerçekten gurur duyuyorum. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve demokrasimizin bugün geldiği noktayı gösterenen güzel örneklerden birisidir. Biz bu ülkeye hizmet için gece gündüz demeden çalışmanın azim ve gayreti içerisindeyiz. Dün Kütahya’daydık. Kütahya, Osmanlı Döneminde beylik merkezlerimizden birisiydi ve o dönemde yayla olarak kullanılan bölgeydi. Biz yine bugün farklı bir bölgemiz olan Burdur’dayız.

 “ÖNEMLİ OLAN BİZİM BİRLİĞİMİZİ BERABERLEĞİMİZİ VE KARDEŞLİĞİMİZİ İLELEBET SÜRDÜRMEK”

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin. Size farklı kültür var denilse de; bugün doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar, bütün kültürlerin ve bütün yaşayan insanlarımızın aynı kültürden geldiğini gösteren çok güzel emareler var. Bugün düğünlerimizde keşkek ikram ederiz. Burdur 12. görev yaptığım il’dir. Görev yaptığım 12 il’de de keşkeği gördüm. B’ugün farklı köklerden gelip, farklı milletlerden gelip, bir arada tuttunuz diyenlere’ cevap olsun diye söylüyorum. Biz bu ülkeye kültürümüzle, farklılıklarımızla beraber birarada yıllarca yaşadık, yine yaşamaya devam edeceğiz. İşte bizim mayamız buralarda atıldı. Bu maya, bir arada tuttuğumuz sürece, bu kültürü yaşattığımız sürece Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve gönül coğrafyamızda insanların bize karşı olan muhabbeti ve sevgisi devam edecektir. Önemli olan bizim birliğimizi beraberliğimizi ve kardeşliğimizi ilelebet sürdürmek için bir araya gelmemizdir. İşte bunun için bugün hepimiz bir aradayız. Tüm kurum ve kuruluşlarımız, milletvekilllerimizle, siyasi partiler, belediye başkanları diğer illerden gelen misafirlerimizle beraber buradayız” ifadelerini kullandı.

“HAİNCE PUSULAR YAPSALAR DA KARŞIMIZA ÇIKAMAYACAK HALE GELDİLER”

Ülkemizin için de bulunduğu sıkıntının yaklaşık 30 yıldan beri devam ettiğini dile getiren Vali Yılmaz, özellikle son günlerde terör belasının üstesinden gelindiğini söyledi. Vali Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ne kadar haince pusular yapsalar da karşımıza çıkamayacak hale geldiler. İnşallah bunu da kısa süre içerisinde tamamen ortadan kaldırmak suretiylede, ülkemizin birliğini ve dirliğini sağlamanın huzurunu ve onurunu hep beraber yaşayacağız. Önemli olan burada bizlerin tek yumruk olması, kendi kişisel, kendi çıkarımızı ön plana çıkarmadan bu ülkenin birliğine, beraberliğine hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor.”

 “AĞALIK VERMEKLE, BEYLİK DERMEKLE OLUR”

Memleketi Kütahya olan Hayme Ananın kabrinin başından Aziziye Yayla Şenliğine geldiğini ifade eden Vali Yılmaz, “Ağalık vermekle, Beylik dermekle olur” diyen Hayme Ananın sözünü hatırlatarak, kültürümüzün yaşamasına vesile olan Yayla Şenliğinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimize de acil şifalar diledi.

Milletvekili Bayram Özçelik konuşmasında, “Göller, güller ve gönüller diyarı Burdur’umuzun kültürünü yansıtan fazla bir etkinliği yok. Ama Aziziye’de, Teke Yöremizin içerisindeki ve yörüklürimizin en geniş kapsamlı kutlama ve etkinlik yaptığı bir köyümüz. Dolayısıyla 16.’ıncısı düzenleniyor, emeği geçtiği için başta Mehmet Cadıl abimize ve ailesine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Milletvekili Reşat Petek ise, “çok güzel bir geleneğimizi 16 yıldır devam ettiriyoruz. Her güzel hareket bir öncüyle oluyor. Bu güzel yörüklerin olan Aziziye Köyü Kültür Sanat ve Yayla Şenliğini başlatan Mehmet Cadıl ve ailesine, Aziziye Köyü Muhtarlığımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mehmet Cadıl, “16’ncısını düzenlediğimiz Aziziye Köyü Kültür Sanat ve Yayla Şenliğine katılan herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Herkese kazasız belasız eğlenceler diliyorum” dedi.

Mahalli sanatçıların konserlerinde vatandaşlar yöreye ait oynadıkları oyun havaları ile eğlendiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive