KültürManşetTEKE YÖRESİ ÇALGILARINI; öğrenmek için Japonya’dan geldiler

1 sene ago

Japonya’da Harita Mühendisi olarak çalışan Hideyuki-Mika İshida çifti Üç Telli Cura, Kaval ve Sipsi çalmayı öğrenmek için Burdur’a geldi.

Japonya’nın Yokohama kentinde Harita Mühendisliği yapan aynı zamanda amatör olarakta müzikle uğraşan Hideyuki İshida (46) ile eşi Mika İshida (45) teke yöresi müzikleri ve müzik aletlerinin çalmayı öğrenmek için bir haftadır Burdur’dalar.

Japon Çift Burdurlu Sipsi sanatçısı Mehmet Bedel’den yöre müzikleri ve müzik aletlerini çalmayı öğreniyorlar.

Bedel, “Japonya’dan bizim Teke yöresi müziklerimizi öğrenmemk için geldiler. Mika özellikle üç telli curayı öğrenmek istiyor. Hideyuki ise kaval ve sipsi öğrenmek istiyor. Bende elimden geldiğince yardımcı oluyorum, kaynak kişilere götürüyorum. Birlikte teke yöresi müziklerini çalışıyoruz” dedi.

Türk Müziklerini önce CD ve Youtube’dan dinleyerek öğrendiğini söyleyen, DHA’ya konuşan Hide İshida “Kaval Bulgaristan ve Makedonya gibi Balkan ülkelerinde kaval var. Önce Bulgaristan’da öğrendim. Şimdi Türkiye’ye geldim Kaval çalmayı öğrenmek için Burdur’a geldim. Burdur halk kültürünü öğrenmek için geldim. Onun için Burdur’a gelmek istedik” dedi.

İshida, Teke yöresinin Türkiye içinde özel bir yeri olduğunu ve Burdur’u çok merak ettiğini belirtti.

Çok küçük yaşlardan beri müzikle uğraştığını söyleyen Mika İshida ise bağlama çaldığını belirterek; “üç telli cura çalmayı öğrenmek için Burdur’a geldim. CD ve internet üzerinden öğrenmeye çalıştım, şimdi de burdayım” dedi.

Mika İshida Türkiye’de özellikle Sebahat Akkiraz, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Erol Parlak gibi sanatçıları severek dinlediğini söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive