ManşetTek başına yaşayan yaşlı nüfus verilerinde ‘BURDUR’ zirvede

4 sene ago

Yalnız yaşayan yaşlı kadın nüfusun, Türkiye genelinde en fazla olduğu il ise Burdur. Tek başına yaşayan nüfus (kadın-erkek) rakamlarında ise Burdur, Çanakkale’nin ardından ikinci sırada.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülkemizde yalnız başına başına yaşayan yaşlı nüfus istatistiklerini açıkladı.

TÜİK’in açıklamasına göre; ülkemizde yaşlı nüfusun % 17,6’sı yalnız yaşıyor.

TÜİK’in yaşlı nüfus çalışmasında Burdur en öndeki iller arasında yer alıyor. Bilindiği gibi; Burdur ili, yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu, emeklilerin çok olduğu, yaşlıların Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu bir kent.

Burdur’da yaşlı nüfus kentteki belirleyici demografik, sosyolojik olguların başında geliyor. Yalnız yaşayan yaşlı nüfus rakamlarında Burdur zirvede. Yalnız yaşayan nüfusun en fazla olduğu il % 25,6 oranı ile Çanakkale iken, Burdur % 25,2 ile ikinci sırada.

Yalnız yaşayan yaşlı kadın nüfusun Türkiye genelinde en fazla olduğu il ise Burdur. Yalnız yaşayan yaşlı kadınların en fazla olduğu il % 35,4 oranı ile Burdur oldu.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, Türkiye nüfusunun yüzde 8,2’sini oluşturan 65 ve daha yukarı yaş nüfusun yüzde 17,6’sı tek kişilik hane halklarında yaşıyor. Yalnız yaşayan yaşlı nüfusun yüzde 23’ünü erkekler, yüzde 77’sini ise kadınlar oluşuyor. Yalnız yaşayan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun toplamda en fazla olduğu il yüzde 25,6 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 25,2 ile Burdur, yüzde 24,9 ile Balıkesir ve yüzde 23,4 ile Niğde izlerken, Eskişehir yüzde 21,9 ile 10’uncu sırada yer aldı.

Tek başına yaşayan yaşlı erkeklerin en fazla olduğu il yüzde 14,5 ile Tunceli oldu. Bunu yüzde 14,3 ile Çanakkale, yüzde 14,1 ile Gümüşhane ve yüzde 13,7 ile Balıkesir izledi. Yalnız yaşayan yaşlı kadınların en fazla olduğu il ise yüzde 35,4 ile Burdur oldu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive