İlçeKültürManşetTefenni Hasanpaşa’da “YÜNÜM BÖĞET” heyecanı

5 sene ago

İlimiz Tefenni ilçesi Hasanpaşa köyü’nde yüzyıllardır devam eden ‘yünüm böğet şenliği-çoban bayramı’ etkinlikleri başladı. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan, günümüzde halen yaşatılan bir kültür olan yünüm böğet etkinliğinde koyunlar yıkanacak.

Hasanpaşa’da Selçuklular döneminden bu yana düzenlenen ‘Yünüm Böget Şenlikleri’nin bu yıl 17’incisi 5-6 Eylül 2015’te gerçekleşiyor. Çoban Bayramı bugün totstos töreniyle start alıyor. Hasanpaşa’da tarihsel değeri olan Yünüm Böğet (koyun yıkama) geleneği, kökeni Orta Asya Türklerine dayanan Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar devam edegelen bir kültür mirası. 5 Eylül 2015’te koyunlar hazırlanıp, gece eğlencesinin ardından yarın sabah (6 Eylül) saat 5.30’da koyun yıkama faaliyetine geçilecek.

Hasanpaşa Köyü Muhtarı İsmail Aksoy, geçmişi yaklaşık 750 yıla dayanan bu geleneği, adetlere sahip çıkmak, gelecek nesillere aktarmak için düzenlemeye devam ettiklerini söyledi. Muhtar Aksoy, “Beldemizi ve geleneklerimizi yaşatmak, ülke çapında beldemizin tanıtımını yapmak, yaşadığımız yerde sosyal ve kültürel hayata renk katmak gayretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Bu yıl yaklaşık 25 sürünün şenliklere katılacağını belirten Aksoy, “Sürüsünü su’dan en iyi geçiren ve dereceye giren çobanlarımıza çeşitli hediyelerimiz olacak” diye konuştu.

YÜNÜM BÖGET NEDİR?

Yünüm Böğet (Koyun Yıkama) Hasanpaşa’da tarihsel bir değeri olan bu gelenek Selçuklular ve Osmanlılar döneminden başlamış ve günümüze kadar devam etmektedir. Yünüm Böğet, yazar Şükrü Elçin’in yazdığı kitaba göre, Türk boylarında hayvan kültürü ile ilgili ‘saya gezme’ (uğur ve bereketin temsili oyunu) ve ‘saya türküleri’ gibi geleneklerin uzantısını oluşturan bir gelenektir. Bazı yerleşim yerlerinde çobanlar kendi koyunlarını otlatırken, para karşılığı başkalarına ait koyunları da otlatırlar. Otlatma sezonu 6 aydır. Çobanlar 6 ay boyunca hem kendi, hem de katımcıların koyunlarını otlatırlar. Sezon bitiminde koyunları sahiplerine teslim etmeden önce yıkayıp, temizlerler. Koyunları yıkama işi de bir tören ve yarışma şeklinde yapılır. Çobanlar koyun yıkama şenliklerine kadar, koyunlarını iyi besleyerek, süsleyerek hazırlık yaparlar.

YÜNÜM-BÖĞET (ÇOBAN BAYRAMI)

Yünüm-Böğet yüzyıllardır Burdur-Tefenni-Hasanpaşa’da yapılan bir gelenektir. Geçmişi yüzyıllar öncesine Orta Asya Türklerine dayanan bir kültür mirasıdır. Koyun otlatma sezonu bitimi koyunların sahiplerine teslim edilmeden önce yıkanması, temizlenmesi amacıyla yapılan bir törendir. Aynı zamanda bir ‘Çoban Bayramı’dır.Bu geleneğin özünde çobanların yardımlaşması, hoşgörülü olması, birlik ve beraberlik duygusu, paylaşma duyguları vardır.

Gelenekler diyarı Hasanpaşa Köyü’nde bu gelenek her yıl Ağustos ayı sonunda veya Eylül ayı başında yapılır. Çobanların ‘Yünüm-Böget’ hazırlıkları günler öncesinden başlar. Çoban sürüye lidierlik yapacak ‘elcik’ koyunları aşı taşından elde edilen toz boya ile boyar ve çeşitli takılarla süsler.Yünüm-Böğet töreninin yapılacağı günden bir gün önce akşam üzeri koyunların suya inişinin antremanı olan ‘Tos Tos’ töreni yapılır. Aynı gün akşamı köy meydanında şölen ve eğlenceler yapılır.Yünüm-Böget töreni; sabah saat 06:00 gibi öncelikli yakın köylerden gelen misafir koyun sürülerinin böğete inişini ile başlar. Daha sonra köylüçobanların sürüleri önceden çekilmiş kura sırasına göre suya inişi gerçekleştirilir.Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda suya en iyi inen koyun sürüsleri seçiler. Dereceye giren çobanlara çeşitli ödüller verilir.Köy meydanında ödül töreni yapılır. Törene katılan halkımıza ve misafirlere sabah kahvaltısı ikram edilir.

Kodlama : SadeMedia Interactive