Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan Ulusal Süt Konseyinin aldığı fiyat kararına tepki göstererek, “Ulusal Süt Konseyi bu karara hangi hesaplama yöntemi, hangi matematikle, hangi maliyet hesaplaması ile varmıştır, aklımız almamaktadır.” dedi.

15 Mayıs 2022’de sütün litre fiyatını 7,5 TL olarak açıklayan Ulusal Süt Konseyi geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda fiyatın aynı kalmasını kararlaştırmıştı. 15 Mayıs’tan bu yana maliyetlerin ciddi şekilde arttığını söyleyen Genel Başkan Özcan, fiyatların açıklandığı hafta bile yem ve diğer girdi maliyetlerine ciddi zamların geldiğini ve 7,5 TL’nin dahi yetersiz kaldığını ifade etti.

“ÜRETİCİYE SEKTÖRÜ BIRAK ÜRETME DENİLİYOR”

Maliyetlerin artışının altını çizen Genel Başkan Kamil Özcan, zor günler yaşayan yetiştiricilere “çiğ süt fiyatı artışı yapılmayarak; sektörü bırak, zorla üretme denilmektedir” dedi. Özcan, “Ulusal Süt Konseyi ülke hayvancılığına ve hatta ülkenin geleceğine bu kararı ile büyük darbe vurmuştur. Bir kere hayvancılığı bırakan, köyünü terk eden yetiştirici bir daha geriye dönmüyor.” diyerek her ortamda yaşanan bu durumu dile getirdiğini yineledi.

“ULUSAL SÜTKONSEYİ ACİLEN TOPLANMALI”

Ulusal Süt Konseyinin acilen toplanması gerektiğini vurgulayan Başkan Özcan, “Biz yetiştiricilerin canı bu kadar yanarken Ulusal Süt Konseyinin acilen tekrar toplanarak, çiğ süt fiyatını yetiştiricinin para kazanacağı doğru ve mantıklı bir matematik ile artırmasını tüm yetiştiriciler adına talep ediyoruz. Kısa ve orta dönemde damızlık hayvan ve kırmızı et ile ilgili çok daha büyük sorunlar yaşamak istemiyorsak üreticinin feryadına kulak tıkanmaması ve temsilcisi örgütlerin sorun ve taleplerine göre fiyat belirlenmesi gerekmektedir. Ulusal Süt Konseyi’nin hem üretici hem de tüketiciye yarar sağlayabilecek bir yapı ve kapasiteye hizmet etmesi en temel dileğimizdir” dedi.