TBMM İdare Amiri ve Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, yazılı basın açıklamasında bulundu.

Milletvekili Göker açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle, izinleri iptal edilen, emekli olmaları, istifa etmeleri yasaklanan sağlık personeli, yeni atamalarla ve görevi dışında çalıştırılanların asli görevlerine döndürülmeleri ile güçlendirilmelidir. Bu dönemde tükenmişlik, stres ve aşırı yoğun mesai saatleri ile mücadele eden sağlık personelleri arasında “torpilli sağlık personeli” olmamalıdır.” dedi.

TBMM İdare Amiri ve Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’in yapmış olduğu basın açıklaması şöyle: Artan Covid-19 vakaları nedeniyle sağlık çalışanlarımızın yükü her geçen gün daha da ağırlaşmaktadır. Yükleri artmasına rağmen fedakârca hizmet yapan sağlık personeli, karşılanmayan talepleri ve eşit olmayan uygulamalar nedeniyle de zaman zaman şikayetlerini dile getirmektedirler.

Bu şikayetlerden biri de asli kadrolarında görev yapmayan, ayrıcalıklı davranılan sağlık personelleridir. Pandemi döneminde daha sık gündeme gelen sağlık personeli eksikliğini giderme yönünde ciddi adımlar atılmazken, asli görevleri dışında çalıştırılan çok sayıda sağlık personeli olduğuna ilişkin de sürekli olarak şikayetler gelmektedir.

Sağlık personeli sayısının hastanelerin yatak sayılarına orantılı olarak belirlenmesi nedeniyle, asli görevleri dışında çalıştırılan sağlık personellerinin yükü fiilen görev yapan hastane personeli tarafından giderilmekte ve bu durum personelin çalışma saatlerini artırmaktadır. Pandemi döneminde bile çalışanlar arasında uygulanan bu yöntem, huzursuzluğu artırdığı gibi çalışma motivasyonunu da etkilemektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle, izinleri iptal edilen, emekli olmaları, istifa etmeleri yasaklanan sağlık personeli, yeni atamalarla ve görevi dışında çalıştırılanların asli görevlerine döndürülmeleri ile güçlendirilmelidir. Bu dönemde tükenmişlik, stres ve aşırı yoğun mesai saatleri ile mücadele eden sağlık personelleri arasında “torpilli sağlık personeli” olmamalıdır.

Sağlık Bakanlığı, yayınlayacağı bir genelge ile çalışma barışını bozan, haksız ödemelere neden olan ve motivasyonunu etkileyen bu uygulamaya son vermeli ve tüm personelin asli görevlerinde, eşit ve adil bir şekilde çalışmalarını sağlamalıdır. Saygılarımla…”