Sağlık çalışanlarının haklı talepleri yerine getirilsin…

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER’in Sağlık Bakanlığına sunduğu yazılı soru önergesine cevap geldi. Buna göre, COVİD-19 vakasının görüldüğü 10 Mart ile 8 Eylül tarihleri arasında 858 uzman tabip, 144 asistan, bin 410 tabip, 124 diş tabibi, 66 eczacı, bin 121 hemşire, bin 230 ebe, 514 sağlık memuru ve 104 diğer sağlık hizmetleri sınıfından olmak üzere toplam 4 bin 574 sağlık personeli istifa etti.

Konu hakkında açıklamada bulunan GÖKER, “Söz konusu sürecin başından sonuna kadar sağlık çalışanlarının çabası ve fedakâr mücadelesi elbette göz ardı edilemez. Yakınlarını görmeden, kendi canlarını hiçe sayarak bizim sevdiklerimizin canları için mücadele ettiler. Bu mücadele esnasında bir takım haklı talepleri de dile getirdiler. Ancak hükümet bu konuda kendilerini görmezden, duymazdan geldi” dedi.

Sağlık çalışanlarının taleplerini de dile getiren CHP’li Vekil, Bu talepler neydi? -Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılması ve etkin kullanılması,

3600 ek göstergenin verilmesi, tek kalemde zamlı maaş ve yıpranma payının verilmesiydi

Bunlar son derece haklı taleplerdi. Çalışma şartları içerisinde daha dün mobbingten dolayı bir hekim arkadaşımız kendi canına kıydı. Toplam 4 bin 574 sağlık personeli kurumlarından istifa ettiler. Burada Sağlık Bakanı ve yetkilileri göreve davet ediyoruz. Zor şartlarda mücadele eden sağlıkçılarımızdan tek birini dahi kaybetme lüksümüz yok. Sağlık çalışanlarının zor şartlarını düzeltip kendilerine moral olacak talepleri yerine getirmeniz gerekiyor” diyerek sözlerine son verdi.