BölgeManşetTayvan Orkideleri Burdur Lisinia’da

11 ay ago

Burdur’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje Alanında Tayvan Bahçesi açıldı.

Tayvan Orkidesi, Kuru Lavantalar ve Ağaç Dallarının sergilendiği bahçenin açılışına Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Yaser Tai-hsiang Cheng’de katıldı.

Cheng açılış öncesi Lisinia proje alanını gezerek Öztürk Sarıca’dan proje alanı ile ilgili bilgi aldı.

Cheng burada yaptığı açıklamada “geçtiğimiz 5 sene içerisinde Tayvan ve Türkiye arasında eğitim, tarım ve teknoloji konularında işbirliği gerçekleşti” dedi.

Cheng; “özellikle 2015 yılında Tayvan ve Türkiye arasında direkt uçuşların başlaması ile Tayvan ve Türkiye arasındaki mesafede kısaltıldı. Geçen sene Tay- van’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 100 bini geçti. Uzakdoğu’dan gelen turist s yısında ilk üç içindeyiz. Burdur Lisinia’da olmaktan ve ortak proje gerçekleştirmekten şeref duyduk. Doğaya saygı çok önemli ve bu özelliklerindendolayı Öztürk Sarıca’ya çok teşekkür ediyoruz. İnşallah daha ileride daha yakın ilişkilerde bulunmayı temenni ediyoruz. Bu proje; ‘dünyaya birlikte koruyalım çevreyi koruyalım’ projesi. Biz bu konuda Tayvan’daki gönüllü arkadaşları davet edeeğiz. Öztürk Bey ve Lisinia ile proje yapmalarını teşvik edeceğiz. Sizleri de Tayvan’da ağırlamaktan şeref duyarız” dedi.

Lisinia Proje alan sorumlusu Öztürk Sarıca da; “kendilerinin bu projeye katılmasından dolayı mutluyuz. Bizi onurlandırdılar. Geçen 6 ay boyunca Tayvan Taichung Expo da Lisinia Proje ve Türkiye’yi ağırladı. Biz orada kültürümüzü, Türkiye’nin ticaretini, Türkiye’nin doğal alanlarını, doğasını, Lisinia, Türk insanı ve geleneğini tanıtmaya çalıştık. Karşılıklı ticari işbirlikleri çerçevesinde Tayvan 6 ay boyunca ticari işbirliklerimiz doğrultusunda kendi kültürünü, turizmini, doğasını, özellikle orkidelerini burada tanıtacaklar. Önümüzdeki yıllarda bu işbirliğinin gelişerek devam etmesini diliyoruz. Tayvanlıların orada bize gösterdikleri yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum kendilerine. Gerçekten çok sıcakkanlı ve çok iyi insanlar. Proje boyunca bize çok yardımcı oldular. Burada Tayvan kendisine ait ticari pek çok şeyi, doğasını ve kültürünü göstermiş olacak ve ülkeler arası bir anlamda ticari işbirliği diyebiliriz. Dünya orkide üretiminin büyük bir kısmını Tayvan yapıyor. Çok az suyla yetişiyor. Haftada veya 10 günde çok az suyla yetiştirilebilen bitkiler. Sadece güneşi fazla sevmiyor” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive