ÇevreEkonomiGündemKültürManşetTATİL BAYRAMI

4 sene ago

Günümüz modern dünyasında ülkemizde dini bayramlar, bayram olarak kutlanmaktan ziyade tatile endekslenen bir hal aldı. Türkiye’de yaşanan bu sosyolojik dönüşüm, ‘bayram tatili’ kavramını da değiştirerek, ‘bayram tatili’ yerine ‘tatil bayramı’ ifadesini ortaya çıkardı.

Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban Bayramlarında günler öncesinden bayram hazırlıkları yapılır, yeni kıyafetler alınır ve bayramın gelmesi beklenirdi.

Birinci bayram günü ise mezarlıklar ziyaret edilir ölmüşlerimize dualar okunur, bayram günleri boyunca büyükler ziyaret edilir, eller öpülüp hayır duaları alınırdı…

Son yıllarda bayramlar, artık tatil için beklenir oldu. Dini bayramların yaz mevsimine rastlaması ve uzun tatillerle birlikte özellikle genç nesil, bayramları büyükleriyle geçirmek yerine tatil beldelerine gitmeyi tercih ediyor…

Artık; insanlar günler öncesinden bayrama hazırlık yerine deniz kenarında bir tatil beldesinde geçirecekleri tatilin hazırlıklarını yapıyorlar.

Geçmiş yılların bayramlarını anlatan ve son yılların bayramları ile değerlendiren yaşlı çift Ahmet ve Ayten Toprak, “Bizim üç çocuğumuz var. Tabii şimdi hepsi torun sahibi. Bundan 15-20 yıl önce hepsi arife gününden bize gelirlerdi. Bayram sabahı namazdan gelince birlikte kahvaltı yapar bayramlaşırdık. Daha sonra büyüklerimize ve mezarlık ziyaretinde bulunurduk. Son bayram günü de evimizde bizleri ziyaret edecek küçüklerimizi beklerdik. Sofralar kurulurdu odaların bir başından diğer başına kadar. Yemekler pişerdi kocaman tencerelerde. Hepimiz bir kap’tan yerdik. Mutluyduk, huzurluyduk. Çünkü; hep beraber bir bayram geçiriyorduk. Bayram hiç bitmesin misafirlerimiz hiç eksik olmasın isterdik. Çocuklar kapı kapı dolaşır bayram şekeri ve harçlığı toplardı. Bizler de bayramdan önce hazırlardık onların şeker ve bayram harçlıklarını. Şimdi ise harçlık ve bayram şekeri verecek çocuk gelmiyor elimizi öpmeye. Gençler fırsatını buldu mu kaçıyorlar deniz kenarına tatil yapmaya. Bizler eski bayramlara alışık olduğumuzdan bekliyoruz kapımız çalsın dolu dolu misafir gelsin, yenilsin içilsin. Ama eski bayramlardan eser kalmadı. Şimdi bayramlar tatil bayramı oldu. Bu gelenekler gitgide unutulacak. Yapacak bir şey yok, yaşadığımız çağ bunu gerektiriyor. İnşallah bizden sonraki nesiller bayramlarımızı unutmazlar” dediler.

Kodlama : SadeMedia Interactive