GündemManşetTATİL BAYRAMI!

3 sene ago

Bayram geleneklerimiz maalesef değişiyor

Günümüz modern dünyası, gelişen iletişim imkânları, baş döndürücü teknolojik gelişmeler, maalesef bayram geleneklerimizi, bayramlara bakışımızı, bayram kültürümüzü de değiştiriyor!

Son yıllarda dini bayramlarda duyduğumuz, kullandığımız en kalıp sözcük herkesin dilinde hep aynı; “Nerede o eski bayramlar?” Niye bu sözü söyleme gereği duyuyor insanlar. Eskiye özlemin sebebi; önceki bayramlardaki samimiyet, insanların birbiriyle olan sıcak iletişimi, birbirlerine dokunuşlara duyulan özlem… Şimdi ise; günümüzde bayramlar, tatil demek!

Evet; toplum maddi anlamda gelişiyor, refah ve yaşam standartlarında 30-40 yıl öncesine göre bugün Türk toplumunda büyük ilerlemeler var! Lakin; bu refahın günümüz modern dünyasında bir bedeli de var! Yalnızlık, bireycilik. Bizi biz eden değerler aşınıyor, yozlaşıyor!

Son 3-4 yıldır dini bayramların yaz mevsimine denk gelmesi bayram geleneklerini de değiştiriyor. Bayram tatilini fırsat bilenler üç günde olsa tatilini deniz kenarında ya da bir tatil beldesinde tatil yaparak geçirmeyi tercih ediyor.

‘Nerde o eski bayramlar!’ dedirten son yılların bayramları geleneklerimizin de yavaş yavaş yok olduğunun göstergesi. Büyükleri ziyaretler, el öpmeler, bayram ikramları, bayram harçlıkları, yerini tatil beldelerinde bayram geçirmeye bıraktı. Burdur’da da bayram, ‘tatil bayramı’ olarak kayıtlara geçti. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, kutladığımız Ramazan Bayramının üçüncü gününde 27 Haziran 2017 Salı günü  şehrimizde ana caddelerin nabzını tutmaya çalıştı. Burdur‘un en işlek caddesi olan Gazi Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı, geride bıraktığımız bayram süresince son yılların belki de en sakin günlerini yaşadı.

Bayramlarda günümüz Türkiyesi’nde artık şehirler boşalıyor. Dini bayramlar özünden ziyade tatille özdeşleşiyor. Ve; bu değişim elbette Burdur’a da bir şekilde yansıyor…

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive