GenelManşetTATBİKAT, gerçeğini aratmadı!

6 ay ago

Burdur’da İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek Lisesi) ile Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, 14 Mayıs 2019 Salı günü düzenlediği yangın ve deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Kentsel Dönüşüm nedeniyle yıkımı gerçekleştirilen Bozkurt Mahallesi’ndeki Depremevleri’nde yapılan tatbikatta senaryo gereği merkez üssü Kemer İlçesi olan ve 53 saniye süren 6.8 şiddetinde deprem meydana geldi.

Depremde enkaz altında kalanlar olduğu gibi bir binada da yangın çıktı. Olay yerine İtfaiye, AFAD, UMKE ve Sağlık ekipleri sevkedildi.

İtfaiye ekipleri ilk olarak yangında mahsur kalan bir vatandaşı kurtardıktan sonra yangına müdahale ederek söndürdü. AFAD ekipleri de depremde yıkılan binayı kontrol ettikten sonra UMKE ekipleri içerideki yaralıları çıkardı. İlk müdahaleleri olay yerindeki triaj alanında yapılan yaralılar daha sonra ambulanslarla Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

AFAD ekipleri tarafından göçük altında kimsenin olup olmadığı Sismik Akustik Dinleme cihazları ile tespit edildikten sonra görüntülü arama cihazı ile tyeri tespit edilen depremzedeler UMKE ekipleri tarafından göçük altından çıkartılıp ilk müdahalesinin ardından hastaneye sevk edildi.

Tatbikatta İbni-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileri ile Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiye bölümü son sınıf öğrencilerinden Arama, Kurtarma, Doğal Afetlere hazırlık ve ilkyardım eğitimini tamamlamış 112 öğrenci yer aldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive