Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 19 kilometre sati kaplamalı olan Antalya-Burdur ayrımı, Taşkapı-Yeşilbağ-Ağlasun Yolu’nun bitümlü sıcak kaplamalı olarak yenileyeceğine vurgu yapan Karaismailoğlu, rahat ve güvenli ulaşımın sağlanacağını ve yıllık 10.5 milyon lira tasarruf edileceğini söyledi.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Burdur Taşkapı-Ağlasun Yolu’nun temel atma törenine katıldı.

Dostluğun ve dostlara ulaşmanın ne denli önemli ve kıymetli olduğu bilinciyle ulaşım projelerine tüm hızıyla devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, “Ticaretin, bölgesel kalkınmanın, istihdamın milletimize kazandıracağı refahın dostlukları da perçinlemesi en büyük temennimiz. Son 20 yılda, kara, hava, demir ve denizyolları ile birlikte haberleşme alanında ülkemiz büyüyerek önemli bir başarıya imza attı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin bölünmüş karayolu uzunluğunu tam 4,5 kat artırarak 28 bin 650 kilometreye çıkardık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aştık. Tünellerimizi 50 kilometreden alıp, 13 kat artırarak 651 kilometreye çıkardık. Köprü ve viyadüklerimizi 729 kilometreye uzattık. Milletimizin yarım asırlık hayali Yüksek Hızlı Tren hatlarını inşa ettik. Ülkemizi Avrupa’da 6’ıncı, dünyada 8’inci Yüksek Hızlı Tren İşletmecisi ülke konumuna yükselttik. Havayollarını ‘halkın yolu’ yaptık. Havalimanlarımızı 26’dan 57’ye yükselttik. Bu sayıyı 61’e çıkaracağız. Dünyanın 129 ülkesindeki tam 337 noktaya uçuyoruz. 2021 yılında 26 milyon 500 bin yolcusuyla İstanbul Havalimanı dünya ikincisi oldu” ifadelerini kullandı.

TÜRKSAT 6A’YI CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA UZAYA GÖNDERECEĞİZ

Mavi Vatan’da da söz sahibi olunduğunu aktaran Karaismailoğlu, uzayda izi olmayanın karada gücü perçinlenmez ilkesi ile uydu-uzay çalışmalarının hızlandırıldığını söyledi. Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydusunu başarı ile uzaya gönderildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Aynı yıl 2 uydu birden gönderen nadir ülkelerden birisi olduk. Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı Cumhuriyetimizin 100. yılında uzaya göndereceğiz. Siber alanda ciddi büyümeler gerçekleştirdik. Genişbant abone sayımızı 20 binden 88 milyona ulaştırdık. Mobil abone sayımız da 28 milyondan 87 milyona yükseldi. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son 20 yılda 1 trilyon 337 milyar 240 milyon liranın üzerinde harcama yaptık” diye konuştu.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI İLE ÜLKEMİZE 58. HAVALİMANINI KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ

Projelerin saymakla bitmeyeceğine dikkati çeken Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:“Sadece son 1 ayda yaptıklarımızı bir hatırlayalım. Türk mühendisliğinin gurur projelerinden olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 4 yıl gibi kısa bir sürede hızla tamamladık; milletimizin hizmetine sunduk. Hemen peşinden Tokat’ı havalimanı ile buluşturduk. Ondan bir hafta sonra, 16 ilin geçiş güzergahına hizmet veren Malatya Çevreyolunu açtık; transit yolu şehir dışına taşıdık. Antalya’da Phaselis Tüneli’yle Antalya-Kemer arasını 4 kilometre kısalttık. Güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanını vatandaşlarımıza sunduk. Yarın, Kırklareli’ndeyiz. Pınarhisar ve Çakıllı Çevreyolunu açıyoruz. 14 Mayıs’ta, mühendislik başarımızın yeni bir göstergesi olan; dünyanın 5’inci, ülkemizin de 2’nci deniz dolgusuyla inşa edilen havalimanı olan Rize-Artvin havalimanını açacağız. Böylece ülkemize de 58’inci havalimanını kazandırmış oluyoruz.” 

BURDUR’UN ULAŞIM VE İLETİŞİM YATIRIMLARI İÇİN 4,5 MİLYAR LİRAYA YAKIN HARCAMA YAPTIK

İstiklal Marşı’nın yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un milletvekili olduğu, Kuvayı Milliye’nin güzel örneklerinin sergilendiği Burdur’un ulaşım ve iletişim yatırımlardan hak ettiği payı almaya devam ettiğini ifade eden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, AK Parti hükümetleri döneminde hizmete açılan bölünmüş yollar ve otoyolların yapıldıkları bölgelerin üretim, istihdam, ticaret, sanat ve kültürel yönden kalkınmalarına ciddi katkılar sağladığına dikkati çekti. “Ham madde ile emeğin, üretimle ticaretin artı değerleri, hep yaptığımız yollardan geçiyor” diyen Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, günübirlik kısır tartışmaları bırakıp, tüm ilgi, bilgi ve gayretimizi ülkemizin kalkınmasına yoğunlaştırdık. Bugüne kadar Burdur’un ulaşım ve iletişim yatırımları için 4,5 milyar liraya yakın harcama yaptık. Burdur’da 2003’te sadece 47 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu, 4,5 kattan fazla artırarak, 266 kilometreye ulaştırdık. Burdur’u bölünmüş yollarla, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar ve Denizli’ye bağladık. Daha önce bitümlü sıcak kaplama asfalt yolu olmayan şehirde bugün 388 kilometre yol bu standarttadır. Hükümetlerimiz döneminde, Burdur’da toplam uzunlukları bin 202 metreyi bulan tam 24 köprüyü hizmete sunduk. İl genelinde devam eden 7 karayolu yatırımlarının toplam proje bedeli 2 milyar liraya yakın. Hizmetlerimiz karayollarıyla da sınırla kalmadı. Dünyada ve ülkemizde gelişen iletişim ve haberleşme yatırımlarını Burdur’a da getirdik” değerlendirmesinde bulundu. 

YILLIK 10,5 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYANACAK 

Burdur’un ilçeleri arasındaki karayolu ulaşımını sağlayan önemli bir projenin ilk adımının atıldığını belirten Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 19 kilometre sati kaplamalı olan Antalya-Burdur ayrımı, Taşkapı-Yeşilbağ-Ağlasun Yolu’nun bitümlü sıcak kaplamalı olarak yenileyeceğini dile getirdi. 69 milyon üzerindeki bedelli proje ile Ağlasun İlçesi, Taşkapı, Cine ve Yeşilbaşköy beldeleri başta olmak üzere bölgedeki yerleşim yerlerine daha rahat ve güvenli ulaşım imkanı sağlanacağına vurgu yapan Karaismailoğlu, “Proje kapsamında; 2 hemzemin kavşak, 40 menfez, 6 istinat duvarı ve 3 de derivasyon kanalı imalatımız olacak. Cine ve Taşkapı köylerinden geçen mevcut güzergahını, yeni yol projesi ile yerleşim yerlerinin dışına çıkaracağız. Bu hattaki yol kullanıcılarına daha konforlu ve kısa sürede seyahat imkanı sunacağız. Projenin hizmete açılmasıyla birlikte; zamandan 8,5 milyon lira, akaryakıttan da 2 milyon lira olmak üzere toplamda yıllık 10,5 milyon lira tasarruf sağlayacağız.  Ayrıca 388 ton emisyonun doğaya salınımı da engellenecektir. Kadim tarihi olan Burdur’un, Sagalassos Antik Kenti ile 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici listesine alınmasını çok değerli buluyoruz. Buraya yapacağımız ulaşım ve iletişim yatırımları, bölgenin tarihi, kültür ve turizminin gelişmesine canlılık katacaktır. Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde çıktığımız bu hizmet kervanında, ‘Durmak yok, yola devam’ diyerek, çalışmalarımızı gece-gündüz sürdürüyoruz” dedi.

ALTYAPI VE ULAŞIM PROJELERİMİZE TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYORUZ

Burdur’un, Akdeniz’in, Türkiye’nin yollarına yapılan her bir katkının, kadirşinas halkın gönlünde her geçen gün daha fazla karşılığı olacağını kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Biz, Burdur’a ve Türkiye’ye inanıyoruz. Burdurlu kardeşlerimizin her türlü ulaşım ve iletişim taleplerine hassas ve duyarlıyız. Sizlerle en son iki güzide şehrimiz arasındaki 21 kilometrelik mesafeyi 14 kilometreye indirecek Isparta-Burdur Dostluk Yolu projemiz vesilesiyle buluşmuştuk. Dostluğun ve dostlara ulaşmanın ne denli önemli ve kıymetli olduğu bilinciyle altyapı ve ulaşım projelerimize, Burdur’da olduğu gibi diğer şehirlerimizde de tüm hızıyla devam ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.