ManşetTARIMSAL SULAMA BORCU OLANLARA BÜYÜK FIRSATTA SON 10 GÜN

6 sene ago

            CLK Akdeniz Elektrek’ten yapılan açıklamada Tarımsal Sulama borcu olan kuruluşlara ve vatandaşlara ödeme kolaylığında son 10 güne girildiğini hatırlatarak, şu bilgileri paylaştı:        

TEDAŞ’a Tarımsal Sulama Elektrik borcu olanlar için yasal düzenleme

11.09.2014 tarihinde yayımlanan 6552 Sayılı Kanun ile, Tarımsal Sulama abonelerinin özelleştirme öncesi TEDAŞ’a olan borçlarının ödenebilmesi için büyük bir imkân sağlanmıştır.

Özellikle Tarımsal Sulama borcu olan çiftçilerimizin, kooperatif ve sulama birliklerimizin borçlarını ödeyebilmeleri için kaçırılmayacak bir fırsat doğmuştur.

Başvuru ve İlk Ödeme Süreleri 1 ay uzatıldı. Yılbaşına kadar müracaat edilebilecek.

31 Aralık 2014 tarihine kadar abonesi oldukları Elektrik Dağıtım ya da Perakende Satış şirketine müracaat eden Tarımsal  Sulama aboneleri, eğer borcunu 02 şubat 2015 tarihine kadar tek seferde öderse sadece anaparayı ödeyecektir. Hiçbir gecikme, ceza ya da faiz ödemeyecektir. Taksitli ödeme talep edilmesi halinde, yine 31 Aralık 2014 tarihine kadar müracaat eden tarımsal sulama abonelerine senede bir kez yılsonuna kadar ödenebilecek şekilde 5 yıla kadar vade yapılabilecektir. Bu durumda yıllık % 5 gecikme uygulanacaktır. Bu uygulamadan Sulama Birlikleri ve Sulama Kooperatifleri de yararlanacaktır.

Ne kadar kazanacaksınız?

Örneğin; 2005 tarihinde 1.000 TL borcu olan bir çiftçimiz bu Kanun çıkmasa borcunu 4.230 TL olarak ödeyecektir. İcra takibi ve mahkeme masrafları ile borç miktarı 78 bin TL’yi bulacaktır. Yapılan yeni düzenleme ile 30 Kasım 2014 tarihine kadar çiftçimizin müracaat etmesi ve 31 Aralık 2014 tarihine kadar borcunu tek seferde ödemesi durumunda sadece anapara olan 1.000 TL’yi ödeyerektir.

Çiftçimiz borcunu taksitle ödemek isterse 5 yıla kadar, senede 1 kez ödeme yapacak şekilde 5. yılın sonunda 1.295 TL ödemiş olacaktır.

Nerelere müracaat edebilirsiniz?

TEDAŞ’a elektrik borcu bulunan Tarımsal Sulama aboneleri borçlarını 6552 sayılı Kanundan yararlanarak ödeyebilmeleri için 31/12/2014 tarihine kadar abonesi bulundukları Elektrik Dağıtım şirketine ya da Elektrik Perakende Satış şirketine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

CLK AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin görev bölgesindeki  Antalya, Burdur ve Isparta İllerinde şirket şubelerine başvuru yapılmalıdır.

İndirimden faydalanmazsak ne olur?

6552 sayılı Kanundan yararlanarak borçlarını yapılandırmayan aboneler ile bu kanundan yararlanmış olup taksitlerini ödemeyerek yapılandırması bozulan aboneler için icra işlemleri başlatılacaktır.

Kodlama : SadeMedia Interactive