Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ‘Akdeniz Bölgesi Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısı’na katılan Burdur katılan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, bölgenin sorunlarını, ilgili Bakanlıklarca çözülmesi adına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletti.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen ‘Akdeniz Bölgesi Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısı’, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Akdeniz Bölgesi oda/borsa başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, ülke gündemine ilişkin konuları ele aldı. Genel durum analizi yapılan toplantıda bölgesel sorunlar da dile getirilerek, çözüm için önerilerde bulunuldu.

Burdur Ticaret Borsası’nı temsilen toplantıya katılan, aynı zamanda TOBB Akderitasyon Kurulu Üyesi olan BTB Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, hazırlamış olduğu sorunları ve çözüm önerilerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na iletti. Toplantıda söz alan Başkan Gündüzalp, tarım sektöründeki sorunların çözümünün, üreticiye ve üretime sağlayacağı faydalara değindi.

İstişare toplantısının verimli geçtiğini aktaran Başkan Gündüzalp, “Üreticimizin sorunlarını sık sık bu tür toplantılarla dile getiriyor, çözümü hep birlikte arıyoruz. Geçtiğimiz haftalar belli başlı sorunları dile getirmiş, iletmiş olduğumuz sorunlar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılık bulmuştu. Bugünde, acil çözülmesi gereken konuları dile getirdim” şeklinde konuştu.

Koronovirüs salgınının Türkiye’de ortaya çıkmasıyla birlikte, hareketlenen döviz fiyatlarının, doğrudan hammadde ithalatı nedeniyle kesif yeme yansıdığını ve son iki ayda kesif yeme yüzde 19 zam yapıldığına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, “Yapılan bu zamlarla birlikte, üreticimizi hem üretimde tutma açısından hem de üretimi devam açısından girdi maliyetlerinin acilen düşürülmesi gerektiğini söyledim. Çünkü işletmelerimizdeki girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60’ını, besleme giderleri oluşturuyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının, süt işletmelerini, üretimden kaçırmaması adına, yem desteği acilen devreye alması gerektiğinin altını çizen Başkan Gündüzalp, “Yem fabrikalarının, hammadde temininde zorluk çektiği için yem hammaddesini oluşturan ürünlerin maliyetini düşürmek adına, TMO tarafından fabrika ve işletmelere düşük fiyattan satılması gerekir” diye konuştu.

Ulusal Süt Konseyi kararına göre, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatının, 3,6 yağlı ve 3,2 proteinli çiğ süt için 15 Kasım 2019-31 Aralık 2020 tarihlerini kapsayacak şekilde 2,30 Tl/Lt olarak sabitlendiğini söyleyen Başkan Gündüzalp, “Artan girdi fiyatlarına karşı çiğ süt fiyatına zam yapılmaması, hem üretimi hem üreticimizi zorlamaktadır. Üretim sıkıntıya girerse, kısa zamanda üretim kapasitemizi de etkiler. Başta yem fiyatları olmak üzere girdi fiyatları da artmışken, yem desteği ve düşük fiyattan hammadde satışı yapılamadığı takdirde, en geç Haziran veya Temmuz başlarında, çiğ süt fiyatına zam yapılması kaçınılmazdır. Çünkü üreticimiz, zararına üretim yapmayı sürdüremez” dedi.

Küçükbaş hayvancılıkta yaşanan sıkıntının, büyükbaş hayvancılıkta da yaşanacağına dikkat çeken Başkan Gündüzalp, “Çoban arıyoruz lafı, bir müddet sonra büyükbaş yetiştiriciliği yapacak insan bulamıyoruza doğru gidecek. Çünkü yetiştiricimize para kazandıramıyoruz. Diğer taraftan, orman köylülerimizin tarım ve hayvancılık alalında kullandığı ORKÖY kredi geri dönüşümlerinde, sadece icra alacaklarında ertelemeye gidildi. Kullanılan kredinin 2021 yılına faizsiz olarak ertelenmesi, üretici açısından daha uygun olacağını ilettik. Birde Nefes Kredisinden kooperatiflerimiz yararlanamıyordu, yaptığımız yazışmalarda TOBB sorumuza istinaden, kooperatiflerin krediyi kullanabileceği cevabını verdi. Ama şuanda Denizbank, KGF garanti vermediği için, Nefes Kredisini kooperatiflere kullandıramıyor. Bu sorunların çözülmesi için TOBB Başkanımızdan destek istedik” şeklinde konuştu.