EkonomiGündemManşetTARIM ve HAYVANCILIK SEKTÖRÜ, BURDUR’DA FUARDA BULUŞTU

3 sene ago

Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’, bu ünvanın hakkını vermeye çalışan bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. bilindiği gibi; Burdur ekonomisinin en önemli dinamiklerinden birini hayvancılık faaliyetleri oluşturuyor. Tarım ve hayvancılık uğraşı halkın temel geçim kaynaklarından biri…

Burdur’un sahip olduğu bu potansiyeli daha ileri noktalara taşımak, tanıtmak amacıyla düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı, dün şehrimizde Uzay Çatı altında kapılarını ziyaretçilerine açtı.

3. Teke Yöresi Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’, aynı zamanda isminden de anlaşılacağı gibi; Burdur merkezli olmakla birlikte bölgesel bir karakter taşıyor. Burdur’un yanı sıra bölgediki illere de hitap eden, GL Platform Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından organize edilen, ilimizde sektörle ilgili sivil toplum ve meslek kuruluşlarının da destek verdiği, Teke Yöresi 3.Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı bir ihtisas fuarı niteliğinde… Fuardaki başlıca ürün ve hizmet grupları, Tarım ve Hayvancılık Ekipmanları Traktör, Seracılık, Yem, Tohum, Gübre, İlaç, Et ve Süt Teknolojileri şeklinde sıralanıyor.

Burdur’daki Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın resmi açılış töreni öğleden sonra gerçekleşti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in açılış konuğu olduğu programda, Burdur’u temsil eden dinamikler bir aradaydı…

Organizasyon Komitesi adına Burdur Ticaret Borsası Yılmaz Başar’ın açış konuşmasıyla başlayan programda, söz alan bütün konuşmacılar Burdur’un ve bölgenin tarım-hayvancılık sektörüne, üretime, çiftçinin gücüne dikkat çektiler.

Bakan Yardımcısı Mehmet Mehmet Daniş, Burdur’daki konuşmasında süt fiyatlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. Daniş, “Süt fiyatını Ulusal Süt Konseyi belirliyor. Ama her ne hikmetse bu sene sanayici belirlenen fiyatın altında alabilmek için her türlü oyunu yapmaya çalışıyor. Bakanlık olarak bunun takipçisiyiz. Sayın bakanımız bunu yüksek sesle birkaç yerde dile getirdi. Her türlü denetimle peşinizdeyiz. Özellikle süt fiyatlarının baskı altında olduğu bu dönemde bununla ilgili olarak sektörle birkaç defa bir araya geldik. Böyle devam etmeleri durumunda yemin kalitesini düşürerek verim kaybına sebep olmaları durumunda onlarla ilgili her türlü yaptırımı yapacağımızı kendilerine ifade ettik” dedi.

Vali Şerif Yılmaz da fuarların sadece makine ve ekipmanların tanıtıldığı alanlar olmadığını, aynı zamanda sektörün içinde bulunduğu zorlukları tartışabileceği alanlar olduğunu vurguladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive