EkonomiGündemManşetTarım ve hayvancılığın kalbi Burdur’da atıyor

5 sene ago

Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, 21 Mayıs’ta Burdur’da açıldı.

Ekonomisi tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanan, son yıllarda hayvancılık sektöründe kaydettiği gelişmelerle ‘tarım ve hayvancılık şehri’ olarak anılan Burdur, hayvancılık sektöründeki potansiyelini düzenlediği fuar etkinlikleriyle daha etkin tanıtmayı hedefliyor…

Bu yıl da ‘Teke Yöresi’ adında düzenlenen Burdur Hayvancılık Fuarı, dün düzenlenen açılış töreniyle birikte kapılarını ziyaretçilerine açtı. Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’nun da katılımıyla gerçekleşen fuar açılışı öncesi, Burdur Valiliği önünden fuar alanına kadar (Uzay Çatı altı) ‘21 Mayıs Dünya Süt Günü’ nedeniyle yürüyüş düzenlendi. Dünya Süt Günü’nde açılan fuara, bu yıl 128 firma katıldı, 300’ün üzerinde marka sergileniyor. Bu yılki Fuar programı kapsamında düzenlenecek yarışmalar ise, 3 işletmede şap hastalığı ortaya çıkması nedeniyle, tedbir amaçlı iptal edildi. Fuar alanına gelen Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve Vali Hasan Kürklü olmak üzere, il’in diğer protokol üyeleri, artık fuarın sembolü haline gelen büyük inek maketi önünde basına poz verdi, ardından fuar açılışına geçildi. Açılış öncesi protokol üyelerine süt ikram edildi. Açılışta konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, istikrarın önemine dikkat çekti.

Açılışta konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, “Bugün Dünya Süt Gününde ülkemizde süt dendiğinde önemli bir kentte süt ve tarımla ilgili bir fuarın açılışından duyduğum memnuniyet duyuyorum. Türkiye son 10 yılda çok büyük gelişme yaşadı. Türkiye’deki bu değişim dönüşüm tarımda da yaşandı. Bu kendiliğinden olmadı. Ülkede istikrarlı Hükümet olunca tarım ve hayvancılığa da yansıdı. 12 yıl üst üste aynı Hükümetin devam etmesi, Tarım Bakanımız 34 yıllık çalışma hayatı boyunca 14 tane Tarım Bakanı ile çalışmış. Kendisi 10 ise yıl Bakanlık yaptı. Bundan sonraki süreçte istikrar sürerse değişim ve dönüşüm devam edecek. Hedefimiz 2023, 2050, 2071. Biz Tarım Bakanlığı ve Hükümet olarak elimizden gelen gayret ve desteği göstereceğiz. Sizin de desteğinize ihtiyacımız var. 830 milyar gayri safi milli hasıla. Hedefimiz 2 trilyon dolar gayri safi milli hasılaya ulaşmak. Burdur’da110 bin hayvan varlığı,on yılda 210 bine ulaşmış, 144 bin olan süt üretimi 350 bin ton süt üretimine ulaştı” diye konuştu.

Vali Kürklü, “destekler ve teşvikler sayesinde Burdur’da hayvancılık alanında yeni modern tesisler kuruldu. Damızlık sığırda bir marka olduk. Bu kadar kaliteli hayvan yapısı ve süt üretimine rağmen marka olmaması bizi etkiliyor. 2. OSB’nin tamamlanması ile ulusal düzeyde süt fabrikasını çekebilirsek eminim ki Burdur’un kendisine yakışan markayı oluşturmuş olacaktır. Hedef Burdur’u sütte marka kent haline getirmek.” dedi.

AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik’te konuşmasında; “4 yıl önce Burdur’da bir fuar yapabilir miyiz? diye yola çıktık. Civar illerde gerçekleştiriliyordu, onları taklit etmeyelim dedik. Türkiye’ye model olduğumuz hayvancılık ve süt endüstrisi. Bu sene yeni konseptle Burdur’u duyurabilmek adına bu organizasyonları gerçekleşiyor.

Bakanlığımızın destekleme için 10 milyar TL’ye yakın ödeneği en iyi değerlendiren, il bazında nüfusa göre en fazla destekleme alan illerden biriyiz. Bayanların Burdur hayvancılığına katkısını hiç kimse gözardı edemez. Milletvekilliği dönemimizde öncülük edemediğimiz konu Türkiyede’ki büyük firmaları Burdur’a getirmede başarılı olamadık. olarak yapmaya çalıştık. Yeni dönemde bunları eğilinmeli” şeklinde konuştu.

CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan’da konuşmasında; “üreten ve çalışan Burdur. Burdur marka şehir. Üreticileri yürekten kutluyorum. Üreticiler için alkış istiyorum” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de konuşmasında “bugün burada Burdura yakışan bir fuar için birlikteyiz. Süt ve et üreticisi bir şehir. Burdur hakkettiği yerde mi değil mi? değerlendireceğiz. Hem sütünü hem etini değerlendirilebilecek tesislerin Burdur’a kazandırılması, bunu sivil toplum örgütleri ve sayın Valimizle tartışıyoruz. 2 OSB’ye yatırımcıların gelmesini bekledik ve davet ettik. 2 OSB’de çalışmalar hız kazancaktır. Fuar, pazar payımızın arttırılması için de son ederce etkili olacaktır” şeklinde konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive