EkonomiManşetTarım ve Hayvancılığın kalbi 21-24 Mayıs’ta Burdur’da atacak

5 sene ago

Tarım-Hayvancılıkta ”Geleneksel ile Modern”, 21 ile 24 Mayıs tarihleri arasında Burdur’da düzenlenecek ”Teke Yöresi Hayvancılık Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı” ile bir araya gelecek. İlimizde daha önce gerçekleşen tarım ve hayvancılık fuarlarının kapsamı daha da genişletilerek, bölgesel karakter kazandırıldı, fuar etkinliği Teke yöresine hitap edecek.

Tarım ve hayvancılık şehri Burdur, sektördeki farkına ilimizde düzenlenen fuarlarla ortaya koymak, hayvancılıkta daha ileri noktalara gitmek istiyor.Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerin başında gelen Teke Yöresi dev bir fuar organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Burdur, Denizli, Isparta, Muğla, Antalya ve Uşak ile Afyonkarahisar’ı merkeze alan fuarın katılımcı profili ve içeriği Türkiye’nin tüm bölgelerinde gerçekleştirilen zirai faaliyetleri kapsayacak yönde şekillendirildi.

Uzay Çatı alanı üzerinde kurulacak fuarda en son teknolojiler öne çıkarken; bölgenin ticari potansiyeli gözler önüne serilecek. Teke Yöresi haricinde; İzmir, Manisa, Aydın ve Konya’dan sektör temsilcilerinin ziyaret edeceği fuarda; tarımsal mekanizasyon, traktör ve biçerdöverler, tarım makineleri, su ve sulama teknikleri, seracılık, sera kostrüksiyon ve ekipmanları, gübreler, tohum, fide, fidan ve bahçecilik, zirai ilaçlar, tarımsal kimya ürünleri, ekolojik tarım, hayvancılık, canlı hayvan, hayvan yetiştiriciliği, hayvansal üretim makineleri, hayvan sağlığı ve veterinerlik hizmetleri, hayvancılık ekipmanları, yem sektörü, ambalaj ve ambalaj ekipmanları, toprak ölçüm sistemleri ve organik tarım ekipmanları sergilenecek.

ANADOLU’NUN VAZGEÇİLMEZ RENGİ YÖRÜK KÜLTÜRÜ ÖN PLANDA

Canlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan ırklarının sergileneceği Bölgenin ilk ve tek Tarım ve Hayvancılık Fuarına yaptıkları katkılardan ötürü; Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Kamil Özcan, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz Nazlı başta olmak üzere tüm Birlik ve Odalara teşekkür eden Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan düzenledikleri organizasyon ile Teke Yöresi’nin tarım-hayvancılıktaki etkinliğinin tüm Türkiye tarafından bir kez daha anlaşılacağını ifade etti. Teke bölgesi denildiğinde akla Yörük kültürü ve motiflerinin geldiğine vurgu yapan Ceylan, fuar organizasyonunda; Antalya’dan Fethiye’ye, Burdur’dan Uşak’a kadar geniş bir çerçeveye hitap edecek içerik hazırladıklarını söyledi.

FUARIN AMACI

Bölgenin Tarım, Hayvancılık ve  Hayvansal ürün sektörünün gelişmesi ve verimliliğinin artırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojilerin üretici ve sektör profesyonelleri ile buluşmasını sağlama aracı olmaktır.

FUARIN HEDEFİ

Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri sektörünün en iyi firmalarının bir arada olmasını, hızla gelişen bu sektörde yeni ürünlerin tanıtılmasını, hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik teknolojileri ihtiyacı olan işletmeler yeni ticari ilişkilerin kurulmasını, Pazar payının arttırılmasını ve geleceğe dönük akılcı yatırımların yapılacağı, Türkiye’deki sektörün tek ismi olmayı hedef edinmiştir.

Seminerler ile hayvancılık ve gıda teknolojileri sektörünün önde gelen kurum ve kuruluşları ile sektörün  lider firmaları; son teknolojik gelişmelerini paylaşacakları seminerlerin düzenleneceği ve seçilmiş profesyonellerin yer alacağı panellerle Tarım ve Hayvancılık sektörünün sorunları masaya yatırılacak ve geçen yıldan bu yana yaşanan gelişmelerle birlikte yeni çözümler üretilmeye çalışılacaktır.

Tarım ve Hayvancılık Sektörünün gelişmesi ve verimliliğin arttırılması yolunda gerekli olan bilgi ve teknolojilerin üretici ve sektör profesyonelleri ile buluşmasını sağlamak, AB ile bütünleşme sürecinde yapılan çalışmaların dünya vitrininde sergilenmesine aracı olmaktadır.

Neden Teke Yöresi?

* Tarım ve Hayvancılık sektöründe; son yıllarda yaşanan sıkıntılara rağmen Göller Bölgesinde bulunan iller özellikle Hayvancılık sektöründe yaptığı yatırımlar ve gelişmeler ile ülkemizin övünülecek bir endüstrisi olmayı başardı.

* Sektör yeni ve daha ileri hedefler ile bu öyküyü devam ettirmeye kararlı.

* Bunun için birlikte el ele bilim ve teknolojiyi kullanarak, paylaşarak, daha çok öğrenerek, öğreterek üretmemiz ve globalleşen dünyada yerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor.

* Teke Yöresi Canlı Hayvan, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı, bilgi fikir ve teknoloji paylaşımı açısından önemli fırsatlar yaratacak nitelikte bir fuarı başarabilmek adına hazırlıklarına başlamış bulunuyor.

* Hayvancılık sektörü, süt endüstrisi ile ilgili süt soğutma tankı, çiftlik ekipmanları sanayisinde hizmet veren  büyük işletmeler bulunmaktadır  ve aranan markalar haline gelmişlerdir.

Neden Burdur?

* Büyükbaş ve küçükbaş süt Hayvancılığında önemli bir merkez niteliği taşıması

* Gıda İşleme Teknolojileri üretimi yapan pek çok firmanın bulunması

* Süt gibi hayvansal ürünleri işleyip piyasaya sunan çok sayıda işletmenin varlığı

* Verimli tarım arazilerine sahip bir bölgede yer alması ve coğrafi konumu nedeni ile özellikle

* Göller Bölgesinin merkezi konumunda olması

* Coğrafi konumuyla birçok ilin kesişme noktası aktarım merkezi olması

* Tarım ve Hayvancılık alanında da diğer illere 1-2 saat mesafede olması ve bu nedenle de

* Ulaşımın kolay olanağı

* Bölgenin Hayvancılıkta Ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi olması.

 

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive