EkonomiGündemManşetTarım sigortası şart

5 sene ago

Burdurlu çiftçi, bu yıl arka arkaya yaşanan sel baskını, dolu ve don gibi doğal afetler nedeniyle bir hayli zor günler yaşıyor. Özellikle merkez köylerde yaşanan bu doğal afetler, çiftçiyi önemli ölçüde zarara uğrattı. İl’in yerel dinamikleri, çiftçinin zararının ödenmesi için hareket geçti.

Doğal afetlerde çiftçinin yükünü biraz olsun hafifletecek tedbirler ve devlet desteği mevcut. Bunların en başında, zarar gören çiftçinin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi var. Ama bundan belki de daha önemlisi Tarım Sigortası. Tarım sigortası yaptıran çiftçi, doğal afet yaşandığında devlet, tarım sigortasının yarısını ödüyor. Gıda Tarım İl Müdürü Fırat Erkal, bu bağlamda Burdurlu çiftçileri, tarım sigortası yaptırmaları yönünde uyardı.

Gıda Tarım İl Müdürlüğü olarak, tarım sigortası yaptıran çiftçinin, doğal afete maruz kalması durumunda hasar tespit komisyonlarının devreye girdiğini söyleyen Erkal, “Biz komisyon olarak, hasar tespitlerini yapıyoruz. Üreticilerimizin talepleri halinde, Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını bir yıl süreyle erteliyoruz. Ama bunu dilekçeyle talep etmeleri şart. Tarım sigortası yaptıranların sigorta primlerinin yarısını devlet ödüyor. “dedi.

Erkal, ilimizde ve bölgemizde tarım sigortasının daha çok yaygınlaşması gerektiğinin de altını çizdi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive