Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı Burdur’da sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

Burdur’da ilk olarak Vali Ali Arslantaş’ı ziyaret eden Özkaldı, basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Özkaldı daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans Salonu’nda sektör temsilcileri ile biraraya gelerek sorunları dinledi. Toplantıya Vali Ali Arslantaş, AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile Bakanlık Temsilcileri katıldı.

Toplantıda söz alan sektör temsilcileri artan girdi maliyetleri nedeniyle yaşadıkları sorunları dile getirdi. 

Burdur’un Tarım ve Hayvancılıkta önemli bir il olduğunu belirten Özkaldı; “bu sene hakikaten kuraklıktan önemli bir yara aldığının farkındayız, onun için buradayız. Sizleri dinleyip çözüm üretmek adına buradayız” dedi.

Bakan Yardımcısı Özkaldı; “bakanlık olarak 136 farklı desteğimiz var. Bunların biraz daha sade, temel girdi, mazot, gübre, yem fiyatları gibi daha sade hale getirici bir destekleme modeli de hazırladık bakanlığımızca. Son aşamasına geldik. İnşallah o da önümüzdeki günlerde açıklanacak. Daha faydalı hale getirmek için gayretlerimiz devam ediyor” dedi.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker’de kuraklık nedeniyle Bakanlık olarak çalışmalar yaptıklarını, İl ve İlçelerde zarar, hasat tespit komisyonları olduğunu söyledi.

Türker ” kuraklık sigortası veya tarım sigortası yaptıranların da ihbarları eksperler tarafından tespit ediliyor. Önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili ödemelere başlanacak” dedi.

Türkiye genelinde 31 ilin ciddi olarak kuraklıktan etkilendiğini belirten Türker; “son bir yılda daha önceki yıllara göre uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 27 daha az yağış geldi. Daha az yağış yağması, karların olmaması hem yeraltı sularını hem yerüstü sularını olumsuz etkiledi. Şu son yağışlar 1,5 ay önce olsaydı gerçekten muazzam bir verim patlaması yaşayabilirdik. Burdur ilinde 6 ilçe ve köylerde 40 bin 591 çiftçimiz ve 1 Milyon 219 bin 160 dekar arazide değişik oranlarda kuraklıktan, doğal afetlerden etkilenme var” dedi.