GündemManşetTARİHİ GÜNDE TARİHİ ZAFER

2 sene ago

Türkiye, geçtiğimiz Pazar günü 18 Mart 2018 tarihinde tarihi bir güne tanıklık etti… Türk Tarihine adını altın harflerle yazdıran şanlı Çanakkale Destanı’nın Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümünde güney sınırımız Suriye’nin Afrin bölgesi teröristlerden temizlendi. Afrin’in kontrol altına alındığı günde ise “57” ayrıntısı dikkati çekti. Çanakkale Savaşı’nda 57. Alay birçok kahramanlığa imza atmıştı, Afrin’e ise Zeytin Dalı Harekatı’nın 57. gününde Türk Bayrağı asıldı.

Afrin’deki tarihi başarı, bütün yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşılandı.

Tüyleri diken diken eden an: Afrin’e şanlı Türk bayrağı dikildi!

Afrin merkezin PKK/YPG’den temizlenmesinin ardından teröristlere ait sözde kamusal bir binaya Mehmetçik, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 18 Mart Şehitler Günü’nde Türk milletine ve tüm şehitlerimize armağanıdır” diyerek bayrağımızı astı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak’ta güney sınırımızda başlattığı, 18 Mart’ta Afrin kent merkezinin ele geçirildiği operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti güneyimizde oluşturulmak istenen terör koridoru, terör devleti projesini çökertti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kuşatılan Afrin kent merkezine, geçtiğimiz cumartesi gecesinden itibaren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri kentin güneydoğusundan girmeye başladı. Afrin’e giren ÖSO birlikleri ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kuşatılan Afrin kent merkezine, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri kentin güneydoğusundan girmeye başladı. Afrin’e giren ÖSO birlikleri ilçe merkezinde kontrolü sağladı.

Afrin ve 6 belde merkezi 58 günde terörden arındırıldı

TSK ve ve ÖSO’nun başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın 58. gününde Afrin ilçe merkezinin yanı sıra Bülbül, Racu, Şeyh Hadid, Şeran, Cinderes ve Mabatlı belde merkezleri teröristlerden temizlendi.

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı’nın 58’inci gününde Afrin’de kontrolü sağladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteğiyle 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın 58’inci gününde Afrin kent merkezinde kontrol tamamen sağlandı. 58 gündür yürütülen harekat, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümüne denk getirilerek, zafer Şehitlerimize atfedildi…. TSK’nın, Afrin’in şehir merkezine yönelik operasyonu, harekatın 57’nci günü olan Cumartesi gecesi başlarken, Çanakkale’de tüm personeli şehit olan 57’nci Alay’a armağan edildi.

TSK, sınırda ve bölgede güvenlik ile istikrarın sağlanması, dost ve kardeş bölge halkının, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması amacıyla Suriye’nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesindeki PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17.00’de ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştı…

Türk savaş uçaklarının, teröristlere ait belirlenen hedefleri havadan bombaladığı harekat, karadan da topçu bataryaları ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) desteğiyle sürdürüldü. 20 Ocak’tan bu yana Kilis ve Hatay’ın Hassa ilçelerinden Suriye’ye giren Mehmetçik ve ÖSO güçleri, adım adım ilerleyip Afrin’in 6 beldesi olan Bülbül, Raco, Şeyh Hadid, Şeran ve Mabatlı ile bağlı köylerindeki teröristleri çatışmaların ardından temizleyip, bölgelerin kontrolünü sağladı.

Afrin’deki siviller, geçtiğimiz hafta boyu boyunca kentin güneydoğusundan açılan koridorla bölgeyi güvenli bir şekilde terk etti. Sivillerin Afrin’den ayrılmasının ardından da TSK ve ÖSO operasyon için harekete geçti.

2 bin 300 kilometrekarelik alana sahip Afrin’in kuşatılan şehir merkezine yönelik operasyon Cumartesi gecesi başlatıldı. TSK’nın Özel Kuvvetleri, öncü olarak gece girdiği Afrin merkezinde çatışmalarla teröristlere büyük kayıp yaşattı. Türk Hava Kuvvetleri jetleri ile topçu birlikleri de gece boyu belirlenen terör örgütü hedeflerini bombaladı. Şafak sökmeden karadan ÖSO unsurları ile şehre giren Mehmetçik, ilçe merkezinin kontrolünü 18 Mart 2018 sabahı saat 08.30 itibariyle sağladı. Karşılarında Mehmetçik ve ÖSO’yu gören siviller, zılgıtlarla sevinç gösterisi yaptı. Harekatla birlikte Türkiye’ye roketli ve füzeli saldırılar engellenirken, bölgedeki sivilleri teröristlerin zulm ve baskılarından kurtarıldı.

AFRİN ŞEHİR MERKEZİNE VE SÖZDE KANTON BİNASINA TÜRK BAYRAĞI

Afrin merkezinde bulunan terör örgütünün sözde Afrin kantonu yönetim binası ile kentin her yerinden görülen hakim noktasına Mehmetçik tarafından törenle Türk bayrağı dalgalandırıldı. Bir Türk askeri, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Türk milletine ve yüce şehitlerimize armağanıdır” dedikten sonra Mehmetçik ve ÖSO unsurları, silahlarıyla havaya ateş açarak kutlama yaptı.

TSK: ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Afrin’deki mayın ve el yapımı patlayıcı arama ve imha çalışmalarının devam ettiği açıklandı. TSK açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun!”

3 BİN 700’ÜN ÜZERİNDE TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Harekatın başından bu yana teröristler tarafından sınır hattında bulunan Hatay ve Kilis’e 94 roket ve füze atıldı. Bu saldırılarla 7 sivil vatandaş hayatını kaybederken, 113 kişi de yaralandı. Harekata katılan Türk askerlerinden 46’sı, ÖSO mensuplarından ise 116’sı şehit oldu. Başarıyla yürütülen harekatta 103’ü dün geceden bu yana toplam 3 bin 700’ün üzerinde terörist de etkisiz hale getirildi.

‘FIRAT KALKANI’YLA AFRİN-KOBANİ KANTONLARININ BİRLEŞMESİ ENGELLENDİ

TSK’nın yine ÖSO ile birlikte 24 Ağustos 2016’da başlattığı ve 29 Mart 2017’de tamamlanan ‘Fırat Kalkanı Harekatı’yla da 243 meskun mahalde, 2 bin 15 kilometrekarelik alanın kontrol sağlanarak Cerablus-El Bab hattı teröristlerden temizlendi. 67 Türk askerinin, 600 de ÖSO mensubunun şehit olduğu ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda, 3 bini aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Bu harekatla; terör örgütünün Türkiye sınırında Afrin ve Kobani kantonlarının birleştirilmesi engellenerek bölgedeki halk zulümden kurtarıldı.

‘HER AN KAHPECE BİR SALDIRIYLA KARŞI KARŞIYA KALINABİLİR’

Afrin kent merkezinin ele geçirilmesinden sonra Asterimiz için en büyük tehlike, patlayıcı tuzaklar. Kaçan teröristler hainliklerine patlayıcı tuzaklarla devem ediyor. Özellikle tüneller, menfezler, dehlizler PKK’nın saklanmış ve kahpelik yapabileceği önem kazanmış durumda. Patlayıcıların temizlenmesi gerekiyor. Tünellerin deşifresi PKK’nın silah ve mühimmatlarının toplanması, masum ve terör unsurlarının birbirinden ayrıştırılması, bu saatten sonra çok önemli.

Kodlama : SadeMedia Interactive