Burdurlu Sipsi yapımcısı ve İcracısı Mehmet Bedel, 100 yıllık tarihi Burdur Evini ‘Kültür Evi’ olarak restore ettiriyor.

Burdur’da 40 yıldır sipsi yapımı ve icrasını yapan bu yıl Şubat ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ödülünü alan Mehmet Bedel (56), 2009 yılında vefat eden Burdur’lu Ressam ve Gazeteci İliçin Çetiner’in İnönü Mahallesi’ndeki evini varislerinden satın aldı. Bedel evi Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile Kültür Evi olarak orjinaline uygun şekilde restore ettiriyor.

Bedel “Burdur eski evlerinin örneklerinden birisi olan yaklaşık 100 yıllık iki katlı ahşap bu binayı Rahmetli Ressam İliçin Çetiner’in varislerinden satın aldım. Şu anda restorasyon çalışmalarım devam ediyor. Bitirdikten sonra da burayı Kültür Evi olarak halkımızın hizmetine sunacağım” dedi.

Yaklaşık 35 yıldır her türlü müzik aleti, yörüklerin kullandığı yaşam malzemeleri ve sosyal hayatta kullandığı eserleri biriktirdiğini ve evinin alt katındaki bir odada sergilediğini anlatan Bedel “bu Kültür Evi tamamlanınca o malzemeleride burada sergileyerek hem yörük kültürüne hizmet edeeğim hem de genç kuşakların bu malzemeleri tanımasını sağlayacağım aynı zamanda burada Rahmetli İliçin Çetiner’in resimlerini de sergileyerek onun hatırasını da yaşatacağım” diye konuştu.

Evi eski orjinal haliyle restore ettireceğini aktaran Bedel “ben yaklaşık 40 yıldır sipsi yapıyor ve icra ediyorum. Restorasyon çalışmaları bitince burada zaman zaman ziyaretçilere hem sipsi yapımını göstereceğim hem yöre müziklerini ve müzik aletlerini de tanıtmak ve yaşatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Evin bahçesinde bulunan kuyuyu yeniden faaliyete geçireceğini söyleyen Bedel “evin kullanıldığı zamanlardaki gibi kuyudan su çıkarıp eski günlerdeki haline getireceğiz” dedi.