ManşetTARİHÇİ TALHA UĞURLUEL BURDUR’DA KONUŞTU: “Kudüs’ü anlama zamanı”

2 sene ago

Ülkemizde son dönemin en öne çıkan Tarihçilerinden biri olan, tarihi olayları, zengin kültür birikimimizi sanat tarihi diliyle anlatarak, tarihi sevdiren isimlerden biri olan Talha Uğurluel 21 Aralık 2017 Perşembe günü şehrimizdeydi…

Tarihçi ve Sanat Tarihçi Uğurluel Burdur’da son günlerin en güncel konusu Kudüs hakkında konferans verdi. Anlatımları ile tarihi geniş kitlelere sevdiren, Sanat tarihçi olmanın avantajıyla tarih bilgisine derinlik ve zenginlik katan Talha Uğurluel, Burdur’daki konferansında yine çarpıcı bilgileri aktardı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İHH Topluluğunun organizasyonu ile Yazar Talha Uğurluel Burdur’da söyleşi gerçekleştirdi. “Kırmızı Çizgimiz Kudüs” konulu söyleşisini gerçekleştirmek üzere Burdur’a gelen Talha Uğurluel’i Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp, İHH Temsilcisi Ömer Bilgiç ve çok sayıda öğrenci dinledi.

Kudüs’e en çok giden birkaç kişiden biri olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Talha Uğurluel, 2017 yılı içerisinde Kudüs’e 12 defa gittiğini, herkesin bir şekilde bir şeyler söylediğini, duyduğunu, okuduğunu söylediğini ifade etti.Kudüs’ün yerleşim yerlerinden, Kudüs’ün öneminden ve Peygamberlerin kabirlerinden bahseden Uğurluel, “Müslümanların mezarlarını yok etmeye çalışıyorlar, aslında orada bir mezar varsa, bu mezarlar ülkenin tapusu anlamındadır” dedi.

“Osmanlı ile 401 sene, Memlüklü ile 250 sene, Selçuklu, Eyyübi, Zengi ile toplamda 1000 sene yönettiğimiz Kudüs’ü anlama zamanıdır” diyen Uğurluel, “1000 yıldır bu toprakları yöneten bu ecdadın torunlarıyız. Bugün Mescid-i Aksa neresi, Kubbet-üs Sahra neresi Sizi tenzih ederim ama karıştıracak kadar cahil bırakılmışız. Allah bizlere de başta Mescid-i Aksa olmak üzere mukaddessatımızla alakalı üzerimize düşen vazifelerin hakkını eda etmeyi nasip etsin” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 2.5 saat süren konferansın ardından MAKÜ Genel Sekreteri Gündüzalp, İHH Temsilcisi Bilgiç tarafından Talha Uğurluel’e MAKÜ anmalığı, plaket takdimi ve Hattat Sanatı ile ismi yazılmış tablo hediye edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive