EğitimGündemManşet‘Tarih, kültür, eğitim kenti Burdur’a yakışan; YENİ, MODERN KÜTÜPHANE

7 ay ago

‘Tarih, kültür, eğitim kenti Burdur’unbu taşıdığı ünvanlara yakışan yeni modern bir Kütüphane kente kazandırıldı. Burdur şehir merkezinde İl Halk Kütüphanesi yeni, modern binasında kültür hizmetlerine devam ediyor.

Zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip olan Burdur, gerek antik kentlerindeki kütüphaneler (Ağlasun Sagalassos antik kenti) gerek daha sonraki dönemler ve 1800’lü yıllarda da Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi, Pirkulzade Kütüphanesi, Sa’denzade Kütüphanesi, Halil Hamid Paşa Kütüphanesi, Burdur’un sahip olduğu kültür birikimini ortaya koyan göstergeler olarak kabul ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Burdur merkezde yenilenen Kütüphane ise;  çağın gelişen  teknolojik, yeni, modern kütüphanecilik anlayışını yansıtıyor.  (4 bin metrekare kapalı alan, 5 kat, 5 adet çalışma salonu ,1 adet internet salonu, görme ve işitme engelli kullanıcılara yönelik iki adet salon)

Burdur Valiliği Basın Bürosu, yeni Kütüphane hakkında yaptığı şu açıklama ile kamuoyunu bilgilendi.

İL HALK KÜTÜPHANESİ YENİ MODERN BİNASINDA HİZMET VERMEYE BAŞLADI

“Burdur İl Halk Kütüphanesi, yapımı tamamlanan yeni modern binasında hizmet vermeye başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden yapımı tamamlanarak İlimize kazandırılan yeni kütüphane binası ile, kültür ve eğitim alanında önemli bir hizmet daha, günün şartlarına uygun donanım ve teknik altyapısı ile modern bir binada vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş oldu.

Yetişkin kullanıcılara yönelik 5 adet çalışma salonu ve 1 adet internet salonunun yanı sıra, görme ve işitme engelli kullanıcılara yönelik iki adet salonun bulunduğu yeni kütüphane binası 4 bin m2 kapalı alanı ile bodrum, zemin ve üzerinde 3 kat olmak üzere toplam 5 katta hizmet verecek.

140 kişilik toplantı salonu, çeşitli gruplara yönelik tasarım ve çizim atölyesi, sanat atölyesi, ahşap uygulama atölyesi, grup çalışma odaları ve kent arşivi bulunan kütüphanede, 0-3 ve 0-6 yaş okul öncesi çocuklara yönelik iki, 06-14 yaş grubu öğrencilere yönelik bir adet salon bulunuyor.

Çeşitli türlerde 75 bin materyalden oluşan bir dermenin mevcut olduğu İl Halk Kütüphanesi hafta içi 08.30-20.30 saatleri arasında, Cumartesi günü ise 09.00-20.30 saatleri arasında hizmet verecek.”

Kodlama : SadeMedia Interactive