ÇevreEğitimİlçeKültürManşetÜniversite-MAKÜTARİH KOKAN KENT: SAGALASSOS

3 sene ago

Burdur’un en önemli tarihi değerlerinden biri olan ilimiz Ağlasun ilçesindeki “imparatorlar kenti” Sagalassos antik kentinde kazı sezonu açıldı. 1989 yılından beri yaklaşık 28 yıldır devam eden, gün yüzüne çıkan eserlerle adını sıkça duyuran, arkeoloji dünyasında büyük yankılar uyandıran Sagalassos’ta 2017 yılı kazı çalışmaları geçtiğimiz hafta Pazar günü başladı.

Sagalassos Antik Kenti’ndeki yaz dönemi kazı çalışmaları Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Jeroen Poblome başkanlığında başladı. 1989 yılında başlayan kazı çalışmalarına bu yıl ilk defa Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji ve Antropoloji bölümünden 5 kişilik bir ekip de dahil oldu.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, geçtiğimiz Çarşamba günü Sagalassos antic kentine giderek yeni kazı çalışmaları hakkında Prof. Dr. Jeroen Poblome’den hakkında bilgi aldı.

Prof. Dr. Poblome gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki kazının ağırlıklı bölümünün Yukarı Agora çevresi olacağını belirtti. Prof. Dr. Poblome, “Yukarı Agora’nın doğu tarafından kazı çalışması yapacağız. Geçen yıl bu bölgede soğuk hava deposu ve ticaret binası bulundu. Aynı zamanda konservasyon ve restorasyon işlerine devam edeceğiz” dedi.

Agora’da restorasyon işlerine devam edeceklerini kaydeden Prof. Dr. Jeroen Poblome, “Bu yıl ağırlıklı olarak taş döşeme restorasyonları, anıtsal sütunların restorasyonu devam edecek. Çömlekçiler Mahallesi dediğimiz yerde büyük bir mezar alanı açtık. Orada MAKÜ ile çalışacağız. MAKÜ antropologları bilimsel olarak bize yardım edecek. Son kazımız ise kalede olacak. Kalenin tarihini şu anda hiç bilmiyoruz. Büyük ihtimalle Helenistik zamana kadar gidecek, belki de Bizans döneminde kullanılmıştır. Burası bizim için önemli” diye konuştu.

Prof. Dr. Poblome, kazılarda Fransa, Belçika, ABD, Sri-Lanka, Almanya, İngiltere, Belçika, Hollanda, İtalya ve Türkiye’den 90 kişilik bir ekibin çalıştığını kaydetti. Prof.Dr. Adem Korkmaz ise MAKÜ’den 5 kişilik bir ekibin Sagalassos kazı ekibiyle çalışacağını kaydetti.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise kazı çalışmalarına ihtiyaç görülen alanlarda destek vereceklerini bildirdi.

Korkmaz, “Üniversitemizden 5 kişilik bir ekip bu kazı ekibiyle birlikte. Üniversitemizde bulunan lazer tarama, 3 boyutlu tarama teknolojileri, belgelendirme sistemleri ve antropoloji bölümü programlarımız bilgi paylaşımı yaparak kazıya değişik noktalardan katılımımız gerçekleşiyor” dedi.

Arkeolojik kazılarda bu yıl farklı ülkelerden gelen 90 kişilik bir ekip görev yapacak ve kazılar 3 ay boyunca devam edecek. Kazılara Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden (MAKÜ) 5 kişilik ekip de akademik ve teknolojik destek verecek.

Kazı sürecinde restorasyonun da devam edeceğini ifade eden Poblome, “Yukarı agoranın doğu tarafından en büyük kazılarımız olacak çünkü Sagalassos’un en eski binası 2 yıl önce burada bulundu. Burayı ticaret binası olarak biliyoruz. Bu bina M.Ö. 2’nci yüzyılda yapılmış ve Sagalassos’un en eski resmi binası. Burası çok zengin bir yer ve binamız ayakta kalıyor. Bu sene bina üstünü açacağız. Tarihi tekrar okuyacağız” diye konuştu.

Poblome, restorasyon yapılan yerleri bir an önce hazırlayarak ziyaretçilere açmak istediklerini söyledi. Restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Poblome, şu bilgileri aktardı: “Burada geçen sene özel bir yazıt bulundu. Hem Sagalassos için hem de Roma İmparatorluğu için önemli bir yazıt çünkü valilerden bahsediyor. Restorasyon işlerimizde bu sene daha çok taş döşeme olacak. Bizim anıtsal sütunlara da devam edeceğiz. Çömlekçiler Mahallesi dediğimiz yerde de çalışıyoruz. Orada büyük mezar anıtı açtık. Orada MAKÜ ile çalışacağız. Bilimsel olarak yardım edecekler. Ondan sonra son kazımız tepe üzerinde olacak. Orada bir kale var. Kalenin tarihini bilmiyoruz. Büyük ihtimal Helenistik dönemde. Daha büyük ihtimalle de Bizans’a kadar kullanmışlar. Tarihi okumak bizim için önemlidir çünkü kale varsa buranın hayatı kent olarak devam ediyordur. Onu öğreneceğiz. Hamam projemiz var. Orada kazı yok ama restorasyon işlerimiz var. Bu noktaları yavaş yavaş ziyaretçilere açmak istiyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive