ManşetTANITIMDA YENİ HAMLE (TÜRSAB Heyeti Burdur’da)

2 sene ago

Ülkemizde turizm denilince ilk akla gelen kuruluşlardan biri olan, tur şirketlerinin örgütlü gücü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz bölgesinde Burdur ve Isparta illerinde turizm hareketlerini artırmak için düğmeye bastı.Burdur’un turizm potansiyelini tanıtmayı, TÜRSAB ile ilişkileri geliştirmeyi hedefle- yen örnek bir çalışma başlatıldı. BAKA aracılığıyla başlayan bu çalışma TÜRSAB yöneticilerinin Burdur’un güzelliklerini yerinde görmelerini, ortak projeler geliştirmeyi amaçlıyor.

21 Temmuz 2017 Cuma günü şehrimize gelen TÜRSAB yönetim kurulu üyesi Davut Günaydın’ın başkanlığındaki heyet, Ağlasun Yeşilbaşköy ve Sagalasssos temaslarının ardından Cuma akşamı Valiliğin düzenlediği akşam yemeğinde buluştu.

Vali Şerif Yılmaz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyeti ile yemekte bir araya geldi. İlimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtılması, önemli turizm değerlerine dikkat çekilmesi adına, TÜRSAB heyetini Burdur’da ağırlayan Vali Şerif Yılmaz, Burdur programlarının birinci günü akşamında heyetle bir araya geldi.

Grand Özeren Otel’de düzenlenen programa; Vali Şerif Yılmaz, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya, Ali Nazım Balcıoğlu, Mehmet Yıldız, Yeşilova Kaymakamı Abdulhamit Karaca, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Tayfun Dündar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci katıldı.

TÜRSAB yönetim kurulu üyesi Davut Günaydın’ın başkanlığındaki heyet, Burdur Valiliği öncülüğünde düzenlenen Burdur programına Cuma günü Sagalassos ziyaretiyle başlamışlardı. Heyetin Burdur gezisi incelemeleri dün de Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezini ziyaret, Lavanta hasatı, Salda Gölü Gezisi ve Kibyra Antik Kenti gezisi ile devam etti.

Vali Şerif Yılmaz yemek sonrası yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Birbirine yakın özeliklere sahip, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri itibari ile özelikleri olan bir bölgedeyiz. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum göreve başladığımız günden itibaren, yaptığımız bütün iş ve işlemlerde Isparta ile müşterek hareket etmeye çalışıyoruz. İki il arasında daha ziyade birliktelikleri nasıl yakalarız onun uğraşısı içerisindeyiz. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’mızın bölgesel kalkınma içerisinde hizmet etmesi düşüncesi ile böyle bir organizasyon içerisinde girdik. Ajansımızın da burada katkısı var. Konum itibari ile siz daha iyi biliyorsunuz tereciye tere satmanın çok anlamı yok ama hemen yanımızda turizmin başkenti Antalya var. Turizmin başkentinin dağın arkasında kalan kısmında yer alan bir bölgeyiz ama bundan çok fazla istifade edemiyoruz. Gelen turistler sadece sahilde zaman geçiriyorlar. Bunun dışında satabileceğimiz kültürel değerlerimiz var. Doğal güzelliklerimiz var. Sizler bugün gördünüz daha bakir alanlarımız var.

Buraların hem yerli, hem yabancı turistlere tanıtılması gerekiyor. Bu işlerin profesyoneli sizlersiniz. Bizler ne kadar şu bu desek fazla anlam ifade etmiyor. Burada yapacağınız değerlendirmede, gördüğünüz eksiklikler, yapmamız gereken çalışmalar, yapılması gereken hususlar bize de yol haritası olacak. Bize bundan sonra yapacağımız çalışmalarda yön verecek. Şunu söylemek istiyorum. Anadolu’nun değişik illerinde çalıştık. Herkes bu pastadan pay almak istiyor. Yine sanayide de aynı şekilde nereye giderseniz gidin bizim buraya da sanayi gelsin deniliyor. Bana göre su mecrasında kalır. Mecrayı eğer temiz ve düzgün tutabilirseniz. O kanaldaki su yönünü bulur. Bizim yapmamız gerek budur diye düşüyorum. Özellikle tanıtıma biraz ağırlık vermemiz gerekiyor. Geçenlerde Salda Gölü ile ilgili küçük bir haber yaptık ajans muhabirimizle, bir çok kişi arayıp Salda Gölünü sordu küçük bir örnek vermek gerekirse, Salda gündeme geldi bir anda.

Sizlerin bize yapacağı katkı ve destek bu bölge için çok büyük anlam ifade ediyor. Turizmin başkenti hemen komşu ilde bundan yeterince istifade edemiyor. Bugün gittiğiniz Sagalssos’ta 2016 yılında 27 bin kişi geldi. Bana göre az. Milyonlarca turistin geldiği bir yer var. Bana göre bu rakam çok düşük, yarın ki programa ilave ettik Kibyra Antik kentimiz var. Kazı işlemleri devam ediyor. Kimsenin de bildiğini ben tahmin etmiyorum. Bende bilmiyordum buraya gelinceye kadar. Burayla ilgilide pazarlaya biliyor muyuz? Satabiliyor muyuz? Hayır. Onun için programa koyduk. Şu anda Pamukkale’den, Antalya’ya giden turlar arkadaşlar bahsetti kimse girmiyor. Bilinmediği için girmiyor. Yoksa yol güzergahı üzerindeki bir yer ekstra çok fazla bir maliyeti yok. Maliyetsiz bir ürün satımı var. Müşteri çekmek için bir sebep var. Bunları görür değerlendirirseniz, burada yaşan insanlar ve ülkemiz açısında da çok büyük kazanım olur.

Turizmi değişik alan ve zamanlara yaymamız gerekiyor. Örneğin Erciyes’te kayak merkezi var. O tarihte dünya kadar otel yapalım diye düşüldü. En fazla 5 ay oteli satabiliyorsunuz. Geriye kalan bölümde satamıyorsunuz. Sahilde yine aynı şekilde, tabii eğer 1800 metre rakımda sporcular için oksijen depolanması gereken zaman ve zemini oluşturursanız belki bunu genişleteceksiniz. Bizim bunları çalışmamız lazım. Deniz ve kumda belli bir mesafe aldık. Hatta fazla bile aldık diyen Vali Yılmaz katılımlarından dolayı heyette yer alanlara çok teşekkür etti. Ziyaretleriniz  ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için TÜRSAB için hayırlar getirsin.”

TÜRSAB yönetim kurulu üyesi Davut Günaydın da; “ülkemizin turistik değerlerini küresel pazarlarda en iyi şekilde tanıtmak bizim en ulvi görevlerimizden bir tanesidir. Öncelikle Dünya’daki rakamları çok yakından takip ediyoruz. Dünya’da en hızlı büyüyen endüstri turizm endüstrisidir. 1950’lere bakıyoruz. Toplamda 25 milyon kişi turistik gezilere katılmış, 1980’lerde bu rakam 700 milyona çıkmış. 2015’te bu rakam 1 milyar 250 milyona çıkmış. Ve tüm projeksiyonlar gösteriyor ki 2030 yılında bu rakam 1 milyar 800 milyon olacak. 2015 yılında hain darbe sonrası ve diğer stratejik konulardan dolayı yüzde 30’a yakın turist kaybımız var. 2015 rakamları gerçekten kulağa hoş geliyor. 41 milyon 500 bin turist 32 milyar dolar bir gelir ki net hata oranına baktığımızda orada 15 milyar dolar daha var. Aslında 50 milyar dolar üzerinde bir gelirimiz var. Bizde umutsuzluğa yer yok. 2015 yılında 127 ülkede turistik pazarlama yapmışız” dedi.

Konuşmaların ardından TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın, kendilerini Burdur’da ağırlayan Vali Yılmaz’a anmalık takdiminde bulunarak teşekkür etti. Ayrıca BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenciye’de anmalık takdiminde bulunan Günaydın, daha önce gerçekleştirdikleri Isparta programı ve Burdur programı da dahil olmak üzere Ajansın yapmış oldukları katkıdan dolayı teşekkür etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive