GündemKültürManşetTANITAMIYORUZ!

4 sene ago

Burdur’un zengin tarih ve kültür birikimini, doğal güzelliklerimizi etkin bir şekilde tanıtamıyoruz, çünkü; farkında bile değiliz…

Geçtiğimiz Perşembe günü Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in Hacılar kazıları ziyaretinde yaptığı açıklamalar, kazı ekibinin altını çizdiği sponsor desteği, Burdur’da ‘kültür turizmi’nde daha katetmemiz gereken pek çok yol olduğu gerçeğini de apaçık ortaya koyuyor…

Evet; söylemde “Burdur, zengin ve tarih kültür birikimine sahip diyoruz, Sagalassos ve Kibyra antik kentleri diyoruz, Hacılar kazıları” diyoruz, Burdur’un sahip olduğu bu muhteşem potansiyelden her fırsatta bahsediyor, övünüyoruz… Peki; sonrası, icraat kısmında bu sözlerimiz ne oluyor, lafta mı kalıyor, yoksa bu değerleri tanıtma, turizmi kazandırma anlamında somut adımlar atabiliyoruz mu?

Bu soruları uzatmak mümkün… Büyük fotoğrafa baktığımızda; Burdur’un bu noktada henüz emekleme aşamasında, işini başında olduğu görülüyor. Burdur’da herkes, toplumun dinamikleri Burdur’da turizmin önemli bir seçenek olabileceği noktasında hemfikir…

Bu tespit, Burdur’un sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi değerleri turizmde değerlendirebileceği, hatta turizmin, hizmet sektörünün, tarım-hayvancılık, mermer, eğitim sektörü kadar Burdur ekonomisinde öne çıkan bir dinamik hale gelebileceği sıkça dile getirilen bir öngörü…

Buraya kadar güzel de, turizm alt yapısı , güçlü bir turizm stratejisi oluşturma, bu değerlerin etkin bir şekilde tanıtımı ve turizme kanalize edilmesinde tıkanıyoruz… Turizm alt yapısında girişimcileri, yatırımcıları niye çekemiyoruz, yıllardır söylenen o tanıtım atağını neden bir türlü hayata geçiremiyoruz?..

İşte; son örnek. Hacılar kazıları sadece Burdur’un zengin tarihi birikimini değil, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak insanlık tarihine ışık tutacak bir bölge… Peki; Burdur, bunun farkında mı? Burdur dinamikleri, Hacılar gibi bir potansiyeli işleyecek projeler geliştiriyor mu? Sadece kazı ekibinin fedâkar çalışmalarıyla Hacılar Höyük kazılarında ne kadar mesafe alınabilir?

Hacılar kazılarını insanlık tarihine sunmaya yönelik bir planımız, bir vizyonumuz, perspektifimiz var mı? Hacılar’ı tanıtmaya yönelik özel bir tanıtım çalışmalarımız bulunuyor mu? Hacılar kazılarını turizme kazandıracak Valilik, Belediye, ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, yatırımcılar, basın, kentin tüm dinamiklerini işin içine katan bir uğraş içinde miyiz?

Maalesef bu soruların cevapları hiç te iç açıcı değil. Oysa; bu potansiyeli Burdur ekonomisine kazandırmamız için bir lüksümüz, zamanımız kalmadı. Burdur’un geleceğinde, gelişen, büyüyen bir Burdur için, Burdur’un tarih, kültür birikimini ve doğal güzelliklerini mutlaka turizmle, hizmet sektörüyle buluşturmak gerekiyor. Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’in de gazetecilere yaptığı özeleştiri niteliğinde açıklamalarında dikkat çektiği gibi; sahip çıkmamız, daha fazla emek sarf etmemiz gerekiyor. Başkanın söylediği gibi; “Tanıtım eksikliğinde hepimiz suçluyuz!”

Öyleyse; çıkış, doğru rota, formül belli: Yerel yönetimlerin, Valiliğin, kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın elini taşın altına koyması, Turizmi canlandırmayı, geliştirmeyi Burdur’da en öncelikli hedeflerin, Burdur Anayasası’nın en temel maddelerinden biri haline getirmesi gerekiyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive