EkonomiManşetTAKSİCİLER, araçlarını yenilemeye hazırlanıyor

5 sene ago

İlimizdeki Taksici esnafı mutlu, ÖTV müjdesinden memnun…

Başbakan Ahmet Davutoğlu nun Ankara’da şoför esnafıyla biraraya gelip ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı ve özel halk otobüslerine ‘ÖTV’ müjdesi vermişti… Bu müjdeli habere göre; 2016 sonuna kadar araç yenileyenlerin ÖTV’sini devlet karşılayacak. Araçlara takılacak kamera bedeli de vergiden düşülecek.

Yüzde 40’lık indirimBu açıklamada Başbakan Davutoğlu, “Son teknoloji ile donanmış güvenli, konforlu araçlarda hizmet vereceksiniz. İnsanımızın canı size, sizin canınız da bize emanet. Araçlarınıza takılacak kamera ve GPS sistemlerinin bedelini vergiden düşürüyoruz” dedi.

Taksici esnafı yapılan açıklamayı ‘önemli bir fırsat’ olarak görüyor.

Öte yandan Başbakan Davutoğlu, metro ve raylı sistem taşımacılığı yapılan güzergâhlarda servis taşımacılığı devam edeceğini söyledi. Hükümetin eylem planında metro geçen yerlerde kamuda taşımacılığın kalkacağı ifade edilmişti.

Türkiye genelinde 15 bine yakın taksicinin bu fırsatla taksisini yenilemesi bekleniyor.

Buna göre, ortalama 50 bin liralık araçları -yüzde 40 ÖTV’li- tercih eden taksicilere yapılacak ÖTV indiriminin tutarı da otomobil başına 20 bin liraya denk geliyor.

Bu da toplamda 300 milyon liralık indirim demek oluyor.

120-150 bin liralık araçlar kullanan minibüsçülerden de 15 bininin ÖTV müjdesiyle aracını değiştireceği öngörülüyor. Yüzde 15 oranında ÖTV uygulanan minibüsler için de devlet 250 milyona yakın ÖTV bedelini gözden çıkaracak.

‘Muazzam bir imkan’

Burdur Adliye Taksi durağında ekmek parası kazanmaya çalışan Mehmet Karabey ve Hüseyin Koca, ‘muazzam imkan’ olarak tanımladıkları bu düzenlemeyle 2016 sonuna kadar verilen sürenin uzatılması halinde sayının katlanacağını da vurgulayarak şöyle devam ettiler: “Bu yıl itibariyle taksilerde değişim başlamıştı ancak şimdi bu ÖTV fırsatı çok büyük bir imkan oldu. Bu nedenle yeni araç alımı için 2 yıllık bir süre yetersiz olabilir, ona göre bir planlama lazım, süre 5 yıla kadar uzatılırsa daha çok kişi faydalanır. Neredeyse yarı yarıya bir oran, yüzde 40 ÖTV’den bahsediyoruz. Yeni bir taksicilik anlayışı başlayacaktır.”

‘Araç kalitesi yükselir’

Hüseyin Koca ise açıklamayı ‘çok sevindirici’ bulurken, vergi indirimiyle birlikte güvenli kabinli araç isteklerini de belirtti.

Koca “Türkiye’de taksiciler için ortadaki en büyük sorun can güvenliği, bunun için güvenlik kabinli araçlara ihtiyacımız var, Türkiye’de yok. Ticari araçların güvenlik kabinli araç kullanması zorunlu olursa firmalar da üretecektir. Ayrıca Başbakanın müjdesiyle birlikte artık araçların kalitesi de yükselecek” diye konuştu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkan Vekili ve Türkiye Şöförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’da dün gazetelere verdiği ilanlarda Başbakan Davutoğlu ve Hükümet üyelerine ÖTV düzenlemesinden dolayı teşekkür etti.

ALİ KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive