EkonomiGündemManşetSüt’te yeni fiyat: 2,30 TL

10 ay ago

Süt üreticisinin büyük bir merakla beklediği çiğ süt taban fiyatı belli oldu. Tarım ve hayvancılık kenti, süt inekçiliğinin temel geçim kaynağı olduğu Burdur’da da üreticinin beklediği yeni süt fiyatı 2,30 TL oldu. Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt referans fiyatını belirlemek üzere önceki gün toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Konsey, 2 lira olan çiğ süt referans fiyatını 15 Kasım 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 30 kuruş olarak belirledi. Söz konusu referans fiyat minimum yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranına sahip çiğ süt için geçerli olacak.

Süt üreticileri özellikle son dönemde artan girdi maliyetlerine karşın çiğ süt satış fiyatlarının düşük seyretmesinden dolayı zarar ettikleri gerekçesiyle anaç hayvanlarını kesime gönderiyordu.

Çiğ süt üretimindeki azalma neticesinde USK toplanma kararı alarak fiyatı revize etti. Referans fiyat Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak.

Litre başına 25 kuruş olan destekleme primine dair ise henüz bir açıklama yapılmadı. Toplantıda üretici tarafı çiğ süt referans fiyatının 2 lira 25 kuruş olmasını ve 25 kuruş prim desteğinin devam etmesini teklif ederken, sanayi temsilcileri fiyatın aynı kalmasını talep etti. Gıda Komitesi, çiğ süt referans fiyatı için 2 lira 30 kuruşa onay verirken, Tarım Bakanlığı da Gıda Komitesi’nin kararını kabul etti.

Üreticiler, mevcut şartlarda 1 litre çiğ süt üretim maliyetinin yaklaşık 1 lira 96 kuruş olduğunu belirtirken, prim desteğinin devam etmesi gerektiğini, aksi takdirde yeni referans fiyatın tek başına üretici açısından bir anlam ifade etmediğini savunuyor.

Çiğ süt referans fiyatı 2020 Aralık ayına kadar sabit olacak. Ancak bu dönemde yem başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artış serbest olacak. Çiftçi girdi fiyatlarındaki artışı fiyata yansıtamayacak. Et ve Süt Kurumu’nun yayınladığı verilere göre son 1 yılda süt yem paritesi  ideal paritenin hep altında kaldı. İdeal parite, 1 litre süt ile 1 kilo 300 gram yem alınması olarak kabul ediliyor. Şu anda 1 litre süt ile ancak 1 kilo 120 gram yem alınabiliyor.

 

Köy-Koop Merkez Birliği’nden süt fiyatlarıyla ilgili önemli uyarı!

Süt üreticisine protein tuzağı

ÜRETİCİ SÜTÜNÜ 2.3 TL’DEN SATAMAYACAK!

Köy-Koop Merkez Birliği’nden yapılan açıklamada, süt fiyatlarının belirlenmesinde üre- ticinin protein tuzağına düşürüldüğü belirtilerek, yapılan artışın cezalarla üreticiden geri alınacağına dikkat çekildi.

15 Kasım’dan itibaren geçerli olacak 2.3 TL’lik fiyatın 3.6 yağ ve 3.2 protein esasına göre belirlendiğine işaret edilen açıklamada, 3.6 yağın mevsimsel olarak kabul edilebilir olduğu ancak ülke genelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Şu anda ülke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunun altını çizen Köy-Koop Merkez Birliği, 3.2 protein şartının üretici için aslında bir tuzak olduğuna dikkat çekerek, bu protein şartından dolayı özel çiftliklerin dışında hiç bir üreticinin belirlenen 2.3 TL fiyattan sütünü satmasının mümkün olmadığını belirtti.

Köy-Koop Merkez Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ulusal Süt Konsey’inin talebi ile 02.EKİM.2019 Çarşamba günü saat 14.00’de Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Toplantı salonunda Ulusal Süt Konseyi Yönetimi, Bakanlığımız Yetkilileri, Süt Sanayicileri, Süt Üretimi yapan STK Temsilcilerinin katılımı ile Çiğ Süt Referans fiyat belirleme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Yapılan toplantıda Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcılarımız Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol Isparta Birlik Baş- kanımız M.Barış Aydın hazır bulunmuşlardır. Görüşmeler sonucunda rampa teslimi Soğuk Çiğ İnek Sütü 3.6 yağ, 3.2 protein esas olmak üzere 15 Kasım 2019-31 Aralık 2020 tarihleri arasında süt fiyatları 2.30.-TL olarak belirtilmiştir.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI

Görüşmeler esnasında Köy-Koop Merkez Birliği Temsilcilerimiz 3.6 yağın mevsimsel ola- rak kabul edilebilir olduğu, ancak ülkemiz ge- nelinde yaz ve kış ayları dahil olmak üzere 3.2 proteini kabul edilemez olduğunu, şu anda ül- ke genelinde sütteki protein oranının 2.9-3.0 aralığında olduğunu 3.2 protein olgusunu as- lında bir tuzak olduğu, şayet bu uygulandığında kesilen cezalar ile bir litre sütün  2.00 TL ve altında gerçekleşeceği söylenmiş olsalar da maalesef bu haliyle kabul edilmiştir.

NEDEN 3.2 PROTEİNE İTİRAZ EDİYORUZ?

Neden 3.2 proteine ihtiraz ediyoruz, bizler her gün kooperatiflerimizin süt analizlerini yapıyor ve değerlerini görüyoruz. 3.2 proteini maalesef hiç görmedik. (Özel Çiftlikler hariç)

ANALİZ RAPORLARI ACI TAPLOYU ORTAYA KOYUYOR

Ulusal Süt Konseyi toplantısına katılmadan üç gün önce hazırlıklı gidebilmek için Burdur-Muğla-Aydın ve Denizli illerinden süt satın alan sanayicilerin satın aldığı sütlerde yaptığı analiz raporlarını aldık, dört ilin protein ortalamasının 2.9 civarında olduğunu gördük, maalesef ülkemiz genelinde mevcut durum budur. Avrupa ülkelerinde, çiğ inek sütünde yağ ortalaması 4.0, protein ortalaması 3.3’dür. Bu durum tamamı ile beslenmeye dayalıdır.

MEVCUT BESLENME YÖNTEMİYLE 3.2 PROTEİNLİ SÜTÜ BULMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Ülkemizde ise mevcut besleme Yöntemleri ile 3.2 proteinli sütü bulmamız mümkün değildir. Çünkü protein olgusu saman ve yem ile oluşmaz, mısır silajı ile oluşmaz ancak ve ancak kaliteli kuru kaba yem (Kuru çayır otu, kuru korunga  vb gibi kaba yemlerle oluşur)

Peki; ülkemizde hayvanlarımız otlatacak çayır bulabiliyor muyuz?

Hayır…

Kuru çayır otu bulabiliyor muyuz?

Hayır…

Kaliteli kuru yonca bulabiliyor muyuz?

Evet ama üretimde kullanılan girdilerin maliyetleri çok yüksek. Kuru fiğ otu, kuru korunga otu vb gibi kapa yem bulabiliyor üretebiliyor muyuz hayır, çünkü girdi maliyetleri çok yüksek. Durum böyle olunca sonuçta bu çıkıyor.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMAZSA DAMIZLIK HAYVANLAR KESİLMEYE DEVAM EDİLECEK

Yetkilileri uyarıyoruz, aslında bu gün süte zam yapılmış ama maalesef cezalarla geri alınacaktır. Bu durum böyle devam eder ise zor durumda olan üretici 2020 yılı Şubat ve Mart aylarında damızlık hayvanlarını doğratırlar, bizlerde hep birlikte Mayıs–Haziran  aylarında dostumuz ülkelere damızlık düve almaya gideriz.

BAKANIN AÇIKLAMALARI ÜRETİCİMİZİ UMUTLANDIRMIŞTI

Sayın Bakanımız İstanbul’da düzenlenen Dünya Süt Zirvesinde ülkemizde süt  fiyatlarının yetersiz olduğunun farkındayız diye bir demeci olmuştur. Bu demeç tüm üreticilerimizi umutlandırmış ve sevindirmiştir. Ancak bu gün yapılan toplantıdan çıkan sonuç ise üreticilerimizi üzmüştür.”

Kodlama : SadeMedia Interactive