ManşetSağlıkÜniversite-MAKÜSÜT’e dikkat çektiler

4 sene ago

MAKÜ Burdur MYO Süt ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü öğrencileri 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanında Dünya Süt Günü’nü kutladı.

Etkinliğe Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Şima Şahinduran, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Hatice Yıldıran , Süt ve Süt Ürünleri programı öğrencileri ve katıldı. Burdur’da 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında Yüksekokul öğrencileri vatandaşlara ve çocuklara kurşun kalem balon ve süt hediye ettiler.

Cumhuriyet Meydanı’ndan geçen vatandaşlara ‘süt tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi’ anketi yapılırken herkesin günlük, haftalık ve aylık süt tüketim miktarları hakkında da anketler yapıldı.

SÜT İÇME ALIŞKANLIĞI TEŞVİK EDİLMELİ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Hatice Yıldıran, ‘21 Mayıs Dünya Süt Günü’ kutlama etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile birlikte hem süt dağıtımı hem de vatandaşı bilgilendirmek için etkinlik planladıklarını söyledi. Yıldıran “Süt içme alışkanlığının önemini vurgulamak istiyoruz. Süt, çok önemli bir besin maddesi, ama maalesef ülkemizde çok fazla tüketimi yok. O nedenle böyle günler vatandaşın ilgisini süt konusuna çekmek için vesile oluyor. Okullarda 3 Bakanlığın bir arada yürüttüğü ve iyi işleyen Okul Sütü programı var” diye konuştu.

Burdur MYO’nun hazırlıdığı süt broşürründe şu bilgiler yer alıyor: “Gıda insan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerine özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağı olarak bakıldığında halk sağlığı açısından önemli bir besin grubu olduğu hemen anlaşılacaktır.

Süt proteini iyi kaliteli olup, vücutta kullanım oranı yüzde 90’dır. Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme-gelişmeye katkısı, doku farklılaşmalarındaki etkinliğinin yanı sıra; kalsiyum emilimi ve bağışıklık sisteminin fonksiyonları üzerine olumlu etkilerinin olduğu, kan basıncını ve kanser riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu, diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Süt karbonhidratı olan laktoz, süt enerjisinin kaynağıdır. Laktoz, beyin ve sinir hücrelerinin oluşumunda, bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcıdır. Uygun ortam (PH) sağlayarak faydalı bağırsak bakterilerini geliştirir. Süt içme alışkanlığı olmayanlarda hafif mide bulantısı, karında gaz, midede ekşime ve hafif ishal görülebilir. Bu bulgular süt içmeye devam ettikçe geçer. Süt yağı, süt enerjisinin bir diğer kaynağıdır. Yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E, K) emilimini sağlar. Özel durumlarda ve yetişkinlik çağında yarım yağlı ya da yağsız süt de tüketilebilir. Süt yağında bulunan yağ asitlerinin, özellikle çocukların sinir sistemi ve entelektüel kapasitelerinin gelişimini sağlayan bir değişken olduğu bildirilmiştir.”

SAĞLIKLI GÜNLER İÇİN SÜT İÇİN

Süt’ün önemi ve faydaları konusunda yapılan açıklamanın devamında, “Süt, minerallerden (kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, magnezyum) zengindir. Süt, hiç bir besinde olmadığı kadar fazla ve kullanılabilirliği yüksek kalsiyum mineralini içerir. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum kemik dokusunun temel bileşenidir. Çocukluktan 20-25 beş yaşına kadar dengeli beslenme ile kemik mineral dokusu artar. Yaşlılıkta ise hareketsizlik ve hormonal dengenin değişimine bağlı olarak kemik mineral dokusu azalır. Kalsiyum, fosfor ve protein içeriği zengin olan süt, çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelişimini sağlar, yaşlılıkta ise kaybı azaltır. Süt proteini, kalsiyum emilimini arttırdığı gibi, kemik dokusu hücrelerinin oluşumunu sağlar. Süt karbonhidratı olan laktoz da ince bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttıran önemli bir faktör” bilgileri bulunuyor.

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive