Ressam Keziban Ertuğrul Yıldırım, susuzluğa dikkat çekmek için Lisinia Doğa Proje Alanı’nda bulanan Burdur Gölü manzaralı Lavanta bahçesinde resim yaptı.

Uluslararası Ada Ülkesi Sanatçılarının ‘Su’ temalı resimlerinden oluşan 5’inci Uluslararası Mail Art sergisi Burdur’un Karakent Köyü yakınlarında bulunan Lisinia Doğa Proje Alanı’nda açıldı. 75 Ülkeden sanatçılarının eserleri iki gün süreyle sergilenecek. Etkinlikte Ada Ülkesi Sanatçılarının Su temalı karikatürleri de sergileniyor. Sergi açılışı İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Burdur Arkeoloji Müdürü Murat Kaleağasıoğlu, Lisinia Doğa Proje Alanı sorumlusu Öztürk Sarıca ve Sanatçılar tarafından ellerindeki Lavanta demetleri ile yapıldı.

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, “2007 yılında Türkiye Turizm Stratejisinde bölgemiz eko turizm ve göller bölgesi olarak tanımlanmış bulunmaktadır. Coğrafya olarak Göller Bölgesi içerisinde bulunan ve eko turizminde başkenti olarak sayılan Burdur ilimiz aynı zamanda Teke Yöresinin başkenti olarak bilinmektedir. Burdur Gölü’nün hemen yanında Lisinia Doğa Yaşam Alanındaki Lavanta Bahçeleri içerisinde Uluslararası Ada Ülkesi sanatçıları tarafından böyle bir etkinliğin yapılmış olması son derece anlamlı, sanatın doğayla kültürle, turizmle buluşmuş olması ve farkındalık oluşturan bu çalışmanın da gelecek yıllarda daha da geliştirilerek yaygınlaştırılmaya çalışılması bizim içinde önemli bir durumdur.” dedi.

Burdur Gölü’ne karşı Lavanta tarlasında resim yapmanın güzel bir duygu olduğunu ve resimlerinde baştan beri su teması kullandığını anlatan Keziban Ertuğrul Yıldırım; “Bu yıl 5’incisini gerçekleştirdiğimiz serginin rotası Lisinia oldu. Su hayattır. İnsanlar kıtlığa doğru gidiyor. Bu yıl ve geçen yıl doğanın çok önemini anladık. Yaptığım resimde suya, susuzluğa, dünyayı korkutan bu krize dikkat çekmeye çalıştım.” diye konuştu.

Bölgenin Eko turizm açısından oldukça zengin olduğunu belirten Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Çetin Meydan ise; “Ekoturizme dikkat çekmek amacıyla sanatla turizm değerlerini birleştirmek istedik. Göller bölgesindeki susuzluğun son dönemde oldukça olumsuz gelişimine de dikkat çekmiş olacağımızı düşünerek böyle bir sergiyi burada planladık ve gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Lisinia Doğa Proje Alanı Sorumlusu Öztürk Sarıca’da “Ada Ülkesi Sanatçılarının böyle bir etkinliği Lisinia’da özellikle su teması ile birlikte gerçekleştirmiş olmaları bizim için çok çok önemli. Çünkü biz Lisinia olarak biz doğa için, Burdur Gölü için, su için varız. Bu mücadelemiz kapsamında böyle bir sergi ile su ve Burdur Gölü’ne dikkat çekmek bizim için çok çok hayati. Katılımlarından dolayı kendilerine çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlikte Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlileri Pelin Özkan Köse ile Adil Levent Yüksel keman Burdur Gölü manzaralı Lavanta bahçesinde keman dinletisi gerçekleştirdi.