Günlük hayatta sıklıkla süet ayakkabı kullanıyorsanız, bakımını da düzenli olarak yapmanız gerekecektir. Ayakkabılarınızın temiz ve yeni gibi görünmesine yardımcı olacak ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Süet ayakkabı nasıl temizlenir? Sorusunun yanıtı ve tüm detaylar…

1- Fırçalama ile Temizlik

Fırçalama yöntemi, süet ayakkabıların kumaşında biriken toz ve kirleri oldukça kolay bir şekilde yok edecektir. Süet fırçaya sahip değilseniz ve yeni bir fırça almaya zamanınız yoksa diş fırçası da kullanabilirsiniz. Ayakkabıya eski formunu geri kazandırmak ve süeti canlandırmak istiyorsanız fırçayı ayakkabıya sürtün ve farkı görün.

2- Silgi ile Temizleme

Süet ayakkabılar için üretilmiş kauçuk, özel silgi ya da ayakkabı sakızı ile temizleyebilirsiniz. Belirgin olan lekeleri veya çizikleri ortadan kaldırmak için süet kauçuğu kullanabilirsiniz.

Bugün Aslan Burcunu Neler Bekliyor? 12 Temmuz 2024 Günlük Yorumu Bugün Aslan Burcunu Neler Bekliyor? 12 Temmuz 2024 Günlük Yorumu

Ayakkabının içine elinizi sokun ve diğer elinizle silgiyi ileri geri hareket ettirerek sıkı bir baskı uygulayın. Ayakkabının üzerinde biriken tozları, su damlacık lekeleri ve kurumuş çamur kümelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz.

3- Ayakkabı Yağ Çözücüsü ile Temizleme

Ayakkabılarda kullanılan deri yağ çözücüler, süet ayakkabılarda meydana gelen lekeler için oldukça etkilidir. Süet ve deri yapı olarak birbirinden farklıdır, bu nedenle ayakkabı bakımı için uygun ürün seçimi oldukça önemlidir. Süet ayakkabılara bakım yaparken daha hassas, özel temizleyiciler kullanmak gerekir.

4- Nemli Sünger ile Temizleme

Süet ayakkabı evde nasıl temizlenir? Süet ayakkabı yıkanır mı? Sorularına yanıt arıyorsanız işte detaylar.

Süet ayakkabılar yıkandığında yapısında bozulma ve dikiş kısımlarında deformasyona rastlanabilir. Ayakkabıda oluşan lekelerin üzerine farklı içeriğe sahip bir madde temas ettiğinde lekeyi zeminden çıkartmakta zorlaşmaktadır. Bu nedenle, temizliğinde daha çok nemli bir sünger tercih edilmektedir.

Süet ayakkabıların temizlerken işinize yarayacak bir diğer yöntem ise nemli bir sünger ile temizlemektir. En az bir gün boyunca güneş almayan bir yerde kurumaya bırakın.  Nemli bir süngerle lekeleri ovalayarak çıkarabilirsiniz.

5- Koruyu Sprey ile Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabı nasıl parlatılır? Küflenmiş süet ayakkabı nasıl temizlenir? Bej süet ayakkabı nasıl temizlenir? Açık renk süet ayakkabı nasıl temizlenir? Sorularına yanıt aramaktan bıkmış olabilirsiniz. O zaman ayakkabılarınızın hiç kirlenmemesini sağlayacak çözüm yöntemlerine yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Birçok ayakkabı mağazasında bulabileceğiniz ve şuan satışta olan süet ayakkabı koruyucusu ile ayakkabılarınızın kirlenmesini önleyebilirsiniz. Bu sayede yağmurlu havalarda bile en sevdiğiniz süet ayakkabılarınızı giyebilirsiniz.

Kaynak: İsmail Atız