Balıkçılık işletmecileri, su ürünleri kontrol hizmetlerinde görev alan personeller ile birlikte tür farklılıkları, bölge yasakları ve idari para cezaları konularında bilgilendirildi.

Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce İlçe Müdürlüklerinde su ürünleri kontrol hizmetlerinde görev alan personeller ile Merkez İlçede su ürünleri perakende satış yerleri bulunan işletme sahibi ve çalışanlarına “Ticari Öneme Sahip Su Ürünleri Türlerinin Tanımlanması ve Yasakları” konulu 2 ayrı eğitim çalışması gerçekleştirildi. Eğitim çalışmasına İl Müdür Yardımcısı Erol Koç ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Abdullah Mutlu da eşlik ettiler.

Toplantıda mevzuatlar çerçevesince zaman, boy (ağırlık) ve bölge yasaklarının hatırlatılması, benzer türlerin ayrımını yapmak adına farklılıklarının anlatılması, denetim hizmetleri ve sonrasında yapılması gerekenler ve ihlallerde uygulanan idari para cezaları konularında katılımcılara bilgilendirmeler yapıldı.

Yapılan eğitim ile su ürünleri stoklarının korunması amacı ile denetimlerin daha sağlıklı yapılması ve perakende satış yapan işletme sahiplerinin balık hallerinden alıp satış için getirecekleri su ürünlerinin temel özellikleri ve yasaklarını bilerek bilinçli hareket etmesinin sağlaması hedeflendi. Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce kaynakların korunması gelecek ve nesillere aktarılması için gerekli çalışmaların aralıksız devam edeceği ifade edildi.